UNICEF: Svaki četvrti predškolac ima neki digitalni uređaj

Deca i mladi sve ranije počinju sa korišćenjem digitalnih tehnologija, tako da svako četvrto dete u predškolskom uzrastu poseduje digitalni uređaj, navodi se u istraživanju Dečjeg fonda Ujedinjenih nacija u Srbiji.
UNICEF: Svaki četvrti predškolac ima neki digitalni uređaj
Foto: Pixabay
Klub roditelja i nastavnika "Partnerski za obrazovanje" iz Niša predstavio je rezultate istraživanja, u kojima se navodi da se većina dece susreće sa digitalnim uređajima u uzrastu od četiri godine. "Deca mlađeg osnovnoškolskog uzrasta počinju (sa korišćenjem uređaja) sa oko pet godina... Sa druge strane, trećina ispitanih roditelja nije dovoljno upoznata sa digitalnim uređajima kako bi umeli da ih zaštite od mogućih zloupotreba", navodi se u saopštenju.
 
Rezultati istraživanja takođe pokazuju da deca koriste digitalne uređaje u sve ranijem uzrastu, i u Srbiji i u svetu.
 
"Svako četvrto dete u predškolskom uzrastu i više od polovine dece u školskom uzrastu već poseduje jedan digitalni uređaj. Pokušaj da ograniče detetu vreme provedeno na internetu izazvao je sukob sa decom kod dve trećine roditelja, dok se jedna trećina njih sukobila sa decom zbog ograničavanja dostupnog sadržaja na internetu", navela je Dobrinka Kuzmanović sa Instituta za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.
 
Prema preporukama stručnjaka, deca mlađa od dve godine ne bi trebalo da provode vreme ispred TV ekrana, računara, tableta ili "pametnog telefona", a deci predškolskog uzrasta vreme provedeno ispred ekrana bi trebalo da se ograniči na jedan sat.
 
"Za decu tog uzrasta važno je i da digitalne tehnologije koriste kroz igru, uz podršku odraslih, roditelja i vaspitača. Za decu stariju od pet godina, preporuka je da roditelji ustanove jasna pravila i ograničenja kada je reč o korišćenju tehnoloških uređaja", navodi se u istraživanju.
 
Istraživanje je sprovedeno u okviru projekta "Bezbedan internet za celu porodicu", uz podršku kompanije Telenor i u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije i Užičkim centrom za prava deteta.
  • NO

    23.09.2018 10:40
    Rezultati istraživanja (statistika) su skup podataka koji nisu tačni.
  • kimi

    23.09.2018 01:56
    Hahha ne razumem .. prvo se prica o digitalizaciji, o eSkolama itd itd a sada smeta sto koriste te uredjaje?
    Ja ne razumem zasto ce nekom od 4g nekakav tablet ili telefon?
    Crtani? Imas komp ili TV pustis crtani i cao, zna se gde se gleda i kada , fixirano, nema crtani i u sobi i u kadi i u kolima itd itd .. no ,takodje mi nije jasno kada vidis balavce od 8-9g koji imaju mobilne? Koji ce im? Radi bezbednosti?
    Pa kako smi mi svi preziveli bez telefona kada smo imali 8-9g?
    Realno pre 14-15te ,telefon im ne treba, mada danas je sve biznis pa tako i to .. imate mlade idole, pa je logicno da svi hoce da prate druge na Insti Tviteru Snapchatu .. sve te kompanije na taj nacin zaradjuju brutalnu lovu, kao i te "zvezde" , a sve to na ustrb tih balavaca kojima otac koji zaradi 300e kupi telefon od 200e ...

    E da .. Klub roditelja i nastavnika "Partnerski za obrazovanje" ,jel to onaj isti klub sto ga finansira fond za otvoreno drustvo aka Soros?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija