U Novom Sadu račune treba čuvati mesec dana, u Beogradu čak tri godine

Mnogi savesni građani, najčešće penzioneri, imaju običaj da godinama čuvaju račune kako bi, u slučaju greške, mogli da dokažu da su platili.

Ako je suditi po istraživanju Blica, i pored toga što smo u informatičkoj eri, ispostavilo se da su oni u pravu.

U preduzećima kojima najveći broj građana mesečno plaća prispele obaveze odgovori su veoma različiti. Greške i reklamacije, kako tvrde u svim anketiranim firmama, nisu česte i događaju se najčešće kao posledica greške na popunjenoj uplatnici.

Dok u "Telekomu" kažu da račune za fiksnu, odnosno mobilnu telefoniju treba čuvati od dva do tri meseca, VIP, Telenor i Elektrodistribucija Beograd kažu da račune treba čuvati, u elektronskoj ili pisanoj formi (u zavisnosti od toga kako su plaćeni) najmanje 12 meseci. Najduže treba da čuvate račune "Infostana", čak tri godine, kako su rekli u tom preduzeću.

"Posebno građani treba da čuvaju račune ako je pokrenut sudski spor, uložena reklamacija ili je promenjen vlasnik stana", kažu u JP "Infostan", kome plaćaju Beograđani.

Sa druge strane, u VIP-u napominju da je čuvanje računa "individualna stvar korisnika koja nije definisana zakonom".

Na sajtovima Telekoma, Telenora, VIP-a i većine kablovskih operatera možete kreirati presonalizovane naloge sa pristupom stanju vašeg računa i dugovanjima. Elektrodistribucija Beograd takođe pruža takvu uslugu, ali morate prvo da odete na neki od šaltera da se prijavite. Infostan takođe ima na sajtu opciju upita stanja na računu, možete mu pristupiti pomoću JMBG i identifikacionog broja. Ko nema internet, može da pozove kol centar kompanija.

U Novom Sadu čuvajte samo poslednji račun

Novosadska Informatika i Elektrovojvodina omogućile su građanima uvid u stanje na računu putem interneta. Na sajtu Elektrovojvodine u odeljku Brzi linkovi, klikom na "Uvid u račun domaćinstva", građani mogu proveriti koliko im je zaduženje za protekli period po mesecima. Za uvid u stanje računa potrebno je izabrati distributivnu oblast (Novi Sad, Subotica, Zrenjanin, Kikinda, Sombor, Vrbas, Pančevo, Ruma, Sremska Mitrovica) i u prazno polje ukucati ED broj koji se nalazi na svakom računu.

Slična je situacija sa "Informatikom", samo što tamo sistem prilikom prve provere zahteva i registraciju korisnika, odnosno građani moraju izabrati korisničko ime (ili mejl) i lozinku. Nakon prijave, građani mogu da provere stanje računa objedinjene naplate po godini i mesecu obračuna.

Budući da na svakom računu "Informatike" i "Elektrovojvodine" postoji i napomena o dugovanju za prethodni period, dovoljno je da građani sačuvaju samo poslednji račun, ukoliko dođe do eventualne greške što se, kako tvrde u tim preduzećima, retko dešava.

U Nišu račune za struju čuvajte tri godine

U Objedinjenoj naplati Niš kažu da račune nije obavezno čuvati i da je to "želja pojedinca", a svoja dugovanja građani mogu proveriti dolaskom na šaltere ON, uz ličnu kartu. Za sada ne postoji mogućnost provere dugovanja putem sajta. Što se računa za struju tiče, Nišlije ih mogu čuvati do tri godine u zavisnosti od reklamacije, a svoja dugovanja mogu proveriti na sajtu EPS Snabdevanja.

Kragujevac: Računa nema na internetu zbog "zaštite podataka"

Građani Kragujevca putem interneta, mogu da provere svoja dugovanja jedino kada je u pitanju Elektrodistribucija. Kako kažu u Elektrošumadiji, preko sajta "EPS snabdevanja", može nakon registacije da se bez čekanja sazna sve o utrošku struje. Za ostale delatnosti, takvih mogućnosti nema.

  • ZOO

    30.09.2016 15:19
    Račune treba čuvati do zakonske zastare potraživanja a to je regulisano zakonom o oblikacijama.
    Nema tu Novi Sad BGD, ovo predezeće ili ono,
    Računi za komunalne usluge, Informatika, struja, telefon, ... zastarevaju za 1 godinu i posle toga ova preduzeća ne mogu da naplate potraživanja, ako se dužnik pozove na prigovor zastare.
    Dokaz da su platili porez građani treba da čubaju 5 godina.
  • Milos

    30.09.2016 13:54
    Moje iskustvo sa Informatikom:
    Dobijem tuzbu u Martu da nisam platio jedan racun u Junu prethodne godine, morarao sam da nosim taj racun na uvid da dokazem da je PLACEN.
    A onda su mi trazili da bez obzira sto sam platio racun na vreme, platim sudske troskove ili troskove advokata (ne secam se sada kako su zvali) u iznosu jednog racuna za Informatiku!
    Resio sam to prilicno brzo ali sam morao da idem licno u Informatiku.
    Toliko o tome, i da ja sam u NOVOM SADU!
  • :/

    30.09.2016 11:59
    Zakon entropije: spajanjem uredjenog i neuredjenog, dobija se jedno VELIKO neuredjeno. Primer imate: Vojvodina i javna preduzeca na njenoj teritoriji, od 1988 do danas. Nemojte se cuditi ako za koju godinu i mi u NS budemo morali da cuvamo racune vise godina. Za svaki slucaj, ja to vec sad radim - imam racune iz 1993.godine. Jer znam gde zivim.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Poslanica Nastasja Baković podnela ostavku

Odbor Skupštine Srbije za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja danas je konstatovao da je narodna poslanica Nastasja Baković (25) podnela ostavku na tu funkciju.

Priveden Sergej Trifunović

Glumac Sergej Trifunović priveden je nakon što je kod njega pronađena marihuana, nezvanično saznaje Nova.rs.