"Ne odlaze svi lekari iz Srbije zbog para, već zbog nepotizma i stranačkog zapošljavanja"

Naspram uverenju da je odliv mozgova podstaknut niskim platama i lošim uslovima rada, priče mladih intelektualaca ukazuju na dublje probleme i sasvim drugačije motive zbog kojih napuštaju Srbiju.
"Ne odlaze svi lekari iz Srbije zbog para, već zbog nepotizma i stranačkog zapošljavanja"
Foto: Pixabay
Ono što najviše treba da zabrine je kontinuirani gubitak ljudi iz područja zdravstva, koje je jedno od najpotrebnijih, a odakle godišnje, prema podacima Lekarske komore Srbije, u inostranstvo od više od 800 lekara, piše "Danas".
 
Doktorke Jovana Milić i Milica Đorić su, posle nekog vremena volontiranja u Srbiji, otišle u zemlje EU, ali ne "trbuhom za kruhom" i zarad komfornijeg života, kako se to najčešće predstavlja u medijima. Razočarane načinom na koji se o ovom problemu raspravlja u Srbiji, ističu da se suštinski razlozi za migracije prećutkuju - nema pomena o beskonačnom volontiranju, ignorisanju potencijala mladih, sujeti i netrepeljivosti starijih kolega, nepotizmu, stranačkom zapošljavanju, a posebno činjenici da Srbija apsolutno nema nikakav plan za mlade, niti kako da reformiše zdravstvo ili podstakne naučna istraživanja.
 
"Stiče se utisak da smo mi svi otišli jer bismo želeli više para, jer smo postali halapljivi, ili smo neka vrsta stranih plaćenika koja je odustala da se bori za otadžbinu. Mislim da je to maliciozno, a da praktično svi u čijoj je nadležnosti ovaj problem negiraju glavne razloge odlaska lekara", kaže Jovana Milić, koja devet meseci živi i radi u Italiji i još uvek se, kako dodaje, suočava sa izazovima migracije i prilagođavanja na nove uslove života i rada. U Srbiju se, kaže za Danas, ne bi vratila ni za dvostruko veći novac od onog koji trenutno prima, a siromaštvo i nedostatak para nisu uzroci, već posledice skoro svakog većeg problema u Srbiji.
 
"Pre odlaska u Italiju, imala sam posao i plata mi je bila oko 500 evra, uspevala sam s tim novcem da platim kiriju, račune, druge izdatke, da se zabavim... Međutim, problem je bio to što sam dugo istovremeno volontirala na Klinici za infektivne bolesti, svesna da se neću zaposliti u naredne dve-tri godine i radila sam u izbegličkim kampovima. Taj ritam je bio dinamičan i svakako koristan, ali posle nekog vremena neizdržljiv", priča Jovana Milić.
 
Ni Milici Đorić novac nije bio motiv za odlazak u inostranstvo, ali i dalje nije sigurna da li je otišla iz znatiželje ili je jednostavno napustila jedno veliko životno razočarenje.
 
"Sigurno su neki otišli 'trbuhom za kruhom', ali mi nije jasno zašto se želja da budemo plaćeni za svoj izuzetno odgovoran posao, sa odgovarajućim zdravstvenim osiguranjem i doprinosima za penziono, predstavlja kao razmaženost i autošovinizam", kaže Milica, koja sada živi i radi u Nemačkoj. Ističe da joj ne bi bio problem da radi i za ovdašnju platu kad bi imala i trunku nade da će za 20 godina u Srbiji biti bolje.
 
"Radije ću najbolje godine svog života dati zemlji u kojoj kao lekar nailazim na poštovanje kolega i pacijenata, gde se na što sam 'žutokljunac' ne gleda kao na manu, nego kao ogroman prostor da učim, gde neko pazi da imam dovoljno mogućnosti za učenje, ali i za odmor", priča ona. 
 
Ono što se ne pominje, ističe Jovana, je beskonačno volontiranje na svim većim klinikama u Srbiji, nepotizam, stranačko zapošljavanje, jedna opšta nezainteresovanost za mlade i sujeta. Lekari koji volontiraju po klinikama i obavljaju sve poslove kao zaposleni ne dobijaju nikakve naknade niti garancije da će se zaposliti. Pritom, oni praktično ne smeju nigde da se potpišu jer je volontiranje i zakonski ilegalno.
 
"Sada se stvorila atmosfera da je volontiranje potpuno normalno, kao i da mlad čovek od 26-27 godina posle šest godina studiranja radi bez naknade i da za to vreme i dalje traži novac od roditelja. To se više ne doživljava kao ponižavajuća okolnost. A kada se konačno raspiše neki konkurs, često dođe do zanimljivog razvoja situacije, gde bude zaposlen neko ko je bio pogodniji i pripadao 'odgovarajućoj' struji", priča Jovana. 
 
Prema njenim saznanjima, većina lekara koja se zaposli u nekom domu zdravlja mora da se učlani u stranku ili se pak od njih očekuje neka usluga, poput odlaženja autobusima na neki stranački skup.
 
Komentarišući nedavnu izjavu ministarstva zdravlja da se dosta radi na poboljšanju položaja mladih lekara te da je sada zaposleno 100 najboljih diplomaca sa Medicinskog fakulteta, Jovana tvrdi da su svi oni "bili prinuđeni da idu u Palatu Srbija, gde ih je dočekao predsednik Vučić".
 
Neposredni povod Jovaninog odlaska bila je situacija u jednoj studentskoj organizaciji koja se bavila istraživačkim radom studenata. Kako navodi, bilo je problema sa jednim "profesorskim detetom" koje nije ispunjavalo uslove definisane pravilnikom o radu.
 
"Otvoreno nam je rečeno da zažmurimo na jedno ili oba oka i odustanemo od poštovanja pravilnika. Bili smo pod pritiskom da to razrešimo onako kako se ne bi smelo i na kraju smo morali da popustimo. Ja sam nakon te priče rekla da ne želim da više budem u toj situaciji u kojoj me neko stavlja pred ultimatum i tera me da pravim nemoguć izbor", priča Jovana.
  • Zora

    25.11.2018 22:03
    Za Magistru
    Postovana, Vas komentar treba uramiti jer je u njemu toliko jasno i detaljno oslikano stanje u nasem zdravstvu.
  • Zorka

    25.11.2018 03:44
    Magistra
    Isto je I na Stomatoloskom u Novom Sadu. Deca lekara I stomatologa samo se prosetaju kroz fakultet, zavrse na vreme sa visokim prosekom I ostaju na fakultetu. Oni su istrazivaci, asistenti... Putuju po svetu, kongresima, pisu radove I uzivaju.
    Od sirotinje deca odlaze u inostranstvo.
  • Mladen

    23.11.2018 15:29
    Bravo za ove mlade i obrazovane devojke !! Podrska za sve koji slicno razmisljaju i kome iste stvari smetaju ! Vidimo se negde u Evropi :)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Priveden Sergej Trifunović

Glumac Sergej Trifunović priveden je nakon što je kod njega pronađena opojna droga, nezvanično saznaje Nova.rs.

Možda uopšte ne bude bagremovog meda

Naglo zahlađenje i veoma niske temperature nepovoljno su se odrazile na pčelarstvo, a od prve bagremove paše praktično neće biti nikakvog prinosa meda.

Brnabić saopštila: Svi izbori 2. juna

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je donela odluku da se prihvati zahtev stranaka opozicije da svi lokalni izbori budu održani zajedno sa beogradskim, 2. juna.