Većina zna za Karleušu, ali ne i za Kiša

Istraživanje "Kulturne prakse građana Srbije" pokazalo da većina zna ko su Jelena Karleuša i Goca Tržan, a ne zna ko su David Albahari i Danilo Kiš.

Istraživanje "Kulturne prakse građana Srbije" pokazalo da većina zna ko su Jelena Karleuša i Goca Tržan, a ne zna ko su David Albahari i Danilo Kiš.

U anketi građani Srbije mahom nisu navodili svoje omiljene reditelje, kompozitore, likovne umetnike ili pisce jer nisu bili u stanju. Čak 30 procenata anketiranih nije znalo ko je Danilo Kiš niti je čitalo njegove knjige. Ko je Biljana Srbljanović nije znalo 57 procenata, David Albahari 66 posto, a Marina Abramović 77.
Sa druge strane, kada je reč o zabavljačima poput Lepe Lukić, Predraga Živkovića Tozovca, Svetlane Cece Ražnatović, Goce Tržan, Jelene Karleuše ili Željka Joksimovića gotovo da nije bilo ispitanika koji nije znao ko su oni.

Prema ovim istraživanjima, svega sedam odsto stanovništva Srbije može sebi da priušti mesečni trošak veći od 5.000 dinara za kulturu, odnosno odlazak na jedan veći koncert stranih izvođača ili dve-tri pozorišne predstave, a čak dve trećine stanovnika može da izdvoji najviše 2.000 dinara mesečno za zadovoljenje svojih kulturnih potreba.

Marijana Milankov, koja je radila istraživanje ocenila je da u poređenju sa zemljama Evropske unije "rezultati ne deluju toliko pesimistično" jer je u pozorištu bar jednom u godini bilo 34 odsto građana, dok u Švedskoj, koja zauzima prvo mesto, taj procenat iznosi 44 odsto, a u Rumuniji, koja je poslednja, devet odsto. U biblioteci je bilo 38 odsto ispitanika (Švedska 65, Rumunija 13), a galerije ili muzeje posetilo je 36 odsto građana (Švedska 52, Rumunija 10).
Ipak, oko 60 procenata ispitanika čitavu godinu dana nije posetilo nikakve kulturne događaje, a ako i jesu, radilo se uglavnom o festivalima, odlascima u pozorište, na izložbe, sajmove i koncerte.

"Više od 60 procenata ispitanika pročitalo je bar jednu knjigu kada su čitali za vlastito zadovoljstvo, dok se procenat onih koji nisu pročitali nijednu knjigu za potrebe posla, iz obrazovnih razloga ili samoobrazovanja kreće od 75 do 80 posto. Knjige se manje čitaju od dnevne štampe, što je slučaj u celom svetu. Dnevnu štampu redovno čita trećina građana", navela je Marijana Milankov.
Sociolog kulture dr Ratko Božović kaže da se ne može od društva koje živi u siromaštvu očekivati da kupuje knjige. "Ljudi ih ne kupuju jer ne mogu da uspostave vezu između materijalnog siromaštva i kulturne suše. Ne treba to da očekujemo od društva koje jedva preživljava jer to je za njega luksuz", kaže Božović.

Žene slobodno vreme najradije provode u pozorištu, galerijama, muzejima, uz klasičnu muziku i knjige, dok se muškarci opuštaju uz rok i džez, u bioskopu ili surfujući internetom.

Prepoznaj kom kulturnom tipu pripadaš

Kao rezultat istraživanja napravljena je svojevrsna tipologija kulturnih tipova. Slika predstavlja pojednostavljen prikaz sedam kulturnih tipova u Srbiji. Ono što im daje smisao jeste njihov odnos sa drugim grupama - npr. nije bitno to što urbani globalisti vole haus i tehno, nego što druge grupacije to ne vole. Takođe, to što jedan kulturni tip često koristi kompjutere i poseduje smartfon ne znači da pripadnici drugih grupa nemaju smartfon ili ga ne koriste, već je to deo njihovog kulturnog stila.

Turbo narodnjaci: Sviđa im se Jelena Karleuša, ali i Tozovac, sviđaju im se turbofolk i novokomponovana narodna muzika, odlaze na koncerte narodne muzike, ne vole klasičnu muziku, a ni pozorište, ne čitaju knjige, poseduju manje od 25 knjiga, ne znaju ko je Danilo Kiš.

Gradski narodnjaci: Prate sportske događaje i vole da se bavi sportom, prisustvuju svim tradicionalnim okupljanjima kao što su venčanja, slave, krštenja, ispraćaj u vojsku, imaju kompjuter i internet, vole Gocu Tržan, ravnodušni su prema klasičnoj muzici i sviđa im se narodna muzika, posećuju kafane i kladionice.

Tradicionalni narodnjaci: Sviđa im se tradicionalna narodna muzika, Lepa Lukić i Tozovac, ne kupuju knjige i nemaju kompjuter, ne sviđa im se sport i nemaju naviku da idu na sportske događaje, ne idu u galerije i na koncerte klasične muzike, nemaju kompjuter, internet i smartfon, ne kupuju knjige, imaju goblene i reprodukcije slika, povremeno idu na slave i krštenja, nisu čuli za "Partibrejkerse", ne sviđaju im se tehno i haus muzika, ne znaju jezike.

Konformistički omnifori: Idu na slave i krštenja, imaju PC i internet, vole Joksimovića, ali ne i "Partibrejkerse", vole pre svega zabavnu muziku, prema rok i klasičnoj muzici su ravnodušni, ne idu na vašare, ali povremeno idu na slave, odlaze na krštenja, čitaju od jedne do sedam knjiga godišnje, imaju ličnu biblioteku do 199 knjiga, sviđa im se Danilo Kiš, imaju plazmu TV, internet, PC, smartfon, povremeno idu u kafanu, sviđa im se sport.

Urbani globalisti: Vole haus, tehno, rok muziku, "Partibrejkerse", najviše vole pop-rok, ravnodušni su prema hevi metalu.U slobodno vreme odlaze u pozorište i na rok koncerte, poseduju kompjuter i smartfon. U slobodno vreme vole da se bave sportom i da idu u pozorište. Govore više jezika.

Klasična elita: Ne vole turbofolk, kao što im se ne sviđa ni da idu na slave, čitaju više od osam knjiga godišnje, vole Davida Albaharija, imaju ličnu biblioteku od najmanje 200 knjiga, vole klasičnu muziku i posećuju takve koncerte.

Salonska turbo elita: Vole i idu u pozorište, posećuju umetničke galerije, često su na internetu, kupuju ili posuđuju iz biblioteke dosta knjiga, poseduju umetničke slike, odlaze u pozorište, ne sviđa im se turbofolk, vole "Partibrejkerse", ali i hevi metal, znaju ko su Biljana Srbljanović i Marina Abramović, imaju laptop.

  • 21114

    20.12.2011 12:13
    @ Lalosh
    Ako 30 godina nisu ozbiljne godine onda sam srecan kao malo dete.
  • Fikroj

    19.12.2011 18:19
    vratite mi vreme
    utroseno na ovaj budalasti clanak
  • The Lalosh

    19.12.2011 15:59
    @21114
    Za sada ste huligani za "pošten svet", a statistički ste nula ;)

    Ali proći će vas kada dođete u "ozbiljnije godine".

    Punk is not dead! :)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija