Žene će možda i sa 65 u penziju

Lepši pol u Srbiji će ubuduće na radnom mestu provoditi tri godine duže i umesto sa navršenih 60, u penziju će ići sa 63 godine.
Lepši pol u Srbiji će ubuduće na radnom mestu provoditi tri godine duže i umesto sa navršenih 60, u penziju će ići sa 63 godine.

Tako, oko 20.000 žena neće moći 2015. godine da ode u penziju iako će ispuniti uslov i navršiti 60 godina života. One će na mirovinu morati da sačekaju još tri godine.

Ova mera nove vlade Srbije doživela je najveći odjek u javnosti. Pooštravanje uslova krenulo je od žena, a kako se očekuje, vrlo brzo će evropski trend u penzionisanju zahvatiti i muškarce. Prva mogućnost je da se i njima radni vek produži za dve godine i pomeri sa 65 na 67 godina, a druga da se vremenom starosna granica za žene izjednači s jačim polom, kako bi u penziju svi išli sa 65 godina.

Saradnica Instituta društvenih nauka Nada Novaković objašnjava da je normalno da se u društvima u tranziciji nameću novi zakoni o radu i o penzijskom sistemu. "Ovo je iznuđena mera i pre svega pritisak MMF i Svetske banke, glavnih kreditora i supervizora reformi u zemlji. Njihov zajednički cilj je da što sigurnije vrate ranije kredite, a pod što boljim uslovima pozajme nove. Sve se to dešava u situaciji kada su sredstva za isplate tekućih penzija sve oskudnija, i najvećim delom isplaćivana iz republičkog budžeta, a ideja je da se što brže, učešće penzija u BDP smanji na 10 odsto", kaže Novakovićeva.

Na hiljade radnika će morati duže da rade da bi dočekali penziju, a sa zaoštravanjem krize njihove zarade će se smanjivati, pa samim tim i osnovica za obračun. "Svako produženje radnog staža, kao i starosne granice, za penzionisanje direktno je štetno po armiju mladih nezaposlenih građana Srbije. Oni nemaju ni teorijsku šansu da ostvare kontinuiranu radnu karijeru i steknu, kakvu - takvu materijalnu sigurnost", kaže ona.

Jedan od glavnih argumenata vlasti za pomeranje starosne granice za odlazak u penziju je da je naše stanovništvo staro. Srbiju prati i niska stopa aktivnosti i zaposlenosti stanovništva, koja je za trećinu niža od proseka EU. Životni vek je u Evropi dostigao daleko viši nivo nego kod nas, gde je zbog ratova i tranzicije čak i skraćen. Najbogatije i najrazvijenije zemlje EU ne uvode tako drastične izmene u radno i penzijsko osiguranje. Ako to i čine, onda je period prilagođavanja makar deset godina duži, kao u Nemačkoj i Francuskoj.

  • Limica

    30.04.2014 05:06
    Sve lepše za lepši pol...
    "Lepši pol u Srbiji će u buduće NA RADNOM MESTU, provoditi 3 godine duže..." A šta je sa lepšim polom u Srbiji koji je zbog loše vodjene politike i kriminalne privatizacije, sa navršenih 50 i više godina, kao tehnološki višak ostao bez posla i koji zbog starosne diskriminacije ne može da se zaposli i koji "živi" bez ličnih primanja, kao broj na NS za zapošljavanje, jedva čekajući 60 godina... "Lepši pol u Srbiji će u buduće na EVIDENCIJI NS ZA ZAPOŠLJAVANJE, provoditi 3 godine duže..."
  • 29.04.2014 13:58
    Ja necu da idem kod doktora-ke koji imaju preko 60 god.A,tek kod stomatologa kojem drhte ruke! Neka,hvala ! Zbog toga sto su se neki zaduzivali zato sada moraju da ovo uvedu! Jesmo magarci ,tako nam I treba!
  • Penzioner pripravnik

    29.04.2014 13:46
    Privatni fondovi
    Ovaj problem bi mogao da se premosti liberalizacijom u domenu privatnih penzionih fondova. Sredstva iz ovih fondova u Srbiji mogu da se koriste sa navršenih 53 (stari članovi do jula 2011) odnosno 58 godina života. U Hrvatskoj i Crnoj Gori sredstva iz ovoh fondova mogu da se koriste sa navršenih 50 godina života.
    Smanjivanjem uslova godina starosti mnogi danas mladi ljudi bi mogli da ranije odu u penziju, samim tim žive duže, a da se na njihova mesta zaposle mladi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija