VIDEO: Veliko otkriće - Zapis s prvom nulom star je 1.800 godina

Knjižicu u kojoj je neko nekad napisao nekakav tekst za nekog trgovca pronašli su još 1881. u selu Bakšali u Pakistanu.
Od 1902. imali su je u muzeju, da bi u narednim decenijama shvatili da one stotine i stotine tačaka u tekstu označavaju broj nula. 
 
A tek sada naučnici sa Oksforda otkrili su da je reč o daleko najstarijem poznatom zapisu broja bez kojeg je teško zamisliva, ako ne i nemoguća, matematika kakvu poznaje današnja globalna civilizacija. 
 
Ispostavilo se da je tekst star oko 1800 godina, odnosno da potiče iz trećeg veka, i to nakon što su mu naučnici starost odredili metodom radioaktivnog ugljenika. Ispostavilo se da je ovaj antički indijski tekst, a antički Indijci imali su veoma pametne, vešte i maštovite matematičare, čak 500 godina stariji od do sada poznatog najstarijeg zapisa broja nula sa zida jednog hrama Ganešu u mestu Gvalior u indijskoj državi Madhja Pradeš. 
 
Pola milenijuma tu ili tamo nipošto nije beznačajno, a posebno ne ako je reč o otkriću korišćenja nule, zapravo jednom od najvećih matematičkih otkrića u istoriji ljudi. Civilizacije koje nisu poznavale nulu, morale su se snalaziti. U Vavilonu su između cifara ostavljali razmak. Vavilonski matematičari inače su koristili sistem koji je, kao što mi danas u našem sistemu imamo bazu 10, za bazu imao 60. 
 
Maje su u svojim kalendarima kao rešenje, na mestima na kojima im je trebala nula, koristili simbol za školjku. O Rimljanima i njihovom sistemu da se ne govori. Tek Indija i tamošnja bogata civilizacija donela je dekadni sistem sa ciframa od 0 do 9, iz kojeg danas baštinimo simbol iz kojeg se razvila nula kakvu poznajemo danas. 
 
"Danas znamo da su već u trećem veku matematičari u Indiji zasejali seme ideje koja je danas u modernom svetu tako fundamentalna. Ovakva otkrića pokazuju koliko je matematika na indijskom potkontinentu vekovima bila napredna", stoji u izveštaju Oksforda o otkriću. 
 
Rukopis iz Bakšalija je 1881. godine pronađen zakopan u polju. Vrlo rano je postalo jasno da je reč o najstarijem poznatom matematičkom rukopisu iz Indije, misli se na indijsko poreklo, dok je mesto otkrića današnji Pakistan. 
 
Rukopis se sastoji od 70 vrlo krhkih listova brezove kore i smatralo se da potiče iz razdoblja između 8. i 12. veka. Posebno zbunjujuće u određivanju starosti bilo je to što je rukopis sastavljen iz nekoliko delova koji potiču iz različitih razdoblja. 
 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti

Mesec će dobiti svoju vremensku zonu

Bela kuća objavila je memorandum u kojem traži od američke svemirske agencije NASA da uspostavi novi standard za lunarne vremenske prilike do 2026. godine.