Kako vaspitavati sinove?

Neki roditelji smatraju da je veći izazov odgajati sina, nego ćerku.

Možda to i nije tako, ali evo nekoliko stvari koje će vam pomoći u vaspitanju muškog deteta.

1. Veći deo života vrti se oko hrane

Stalno slušate o deci koja ne žele da jedu? Kada malo bolje poslušate, većina te dece su devojčice? Istina, dečaci često imaju veći apetit od devojčica, a tako bude i kada odrastu. Zato se mnogim ženama koje imaju sinove većina života vrti oko hrane i kuhanje. Za dečke jedenje nije samo izvor života, nego i zabave, razbibrige i uživanja.

2. Njihova duboka osećanja nisu očigledna

U prvim godinama života, dečaci će uglavnom pokazivati četiri osećanja: gladi, sreće, umora i ljutnje. To ne znači da nemaju duboka osećanja, ali ih jednostavno ne žele da pokazuju, niti da pričaju o njima mnogo. Poslušate li mame devojčica, shvatićete da one vode dublje, kompleksnije i emocionalnije razgovore sa svojim ćerkama. Dečaci će pažljivo birati trenutak kada će se poveriti majci.

3. Odeća im nije (toliko) bitna

Dečaci neće obraćati puno pažnje na to kako su odeveni, obući će ono što im mama pripremi. To može biti i prednost jer roditelji svojim dečacima tako mogu kupovati jeftiniju i jednostavniju robu koja se vrlo lako kombinuje. Školarcima je uglavnom bitno da im je odeća udobna, a omiljene farmerke nosiće sve dok ih ne pocepaju.

4. Stalno su u pokretu

Verujte, svaka mama dečaka želeće svog sina da upiše na neku sportsku aktivnost jer dečaci moraju stalno da budu u pokretu, a sport je najbolji način da istroše energiju i da svojom hiperaktivnošću ne 'izlude' roditelje. Dečke hvata nemir od trenutka kad otvore oči i nema smisla tražiti od njih da sede mirno – čak ni s 18 godina to ne mogu.

5. Buka je normalna 

Dečaci sve rade glasno – smeju se glasno, hodaju glasno, slušaju muziku glasno, govore glasno... Zato morate da naučite da budete glasni, ako želite da privučete njihovu pažnju.

6. Majstori improvizacije

Dečacima nisu potrebne skupe igračke i naprave da bi se zabavili. Oni su majstori improvizacije i znaće sami da smisle način kako da iz 'ničega' naprave nešto zabavno. To je dobro i zato jer se na taj način razvija dečija mašta i uče kako da budu kreativni. A i roditelji će uštedeti jer ne moraju trošiti puno novaca na igračke.

7. Iskreni su

Pažljivo postavljajte pitanja svom sinu jer ćete od njega uvek dobiti iskren odgovor. Sin će vam iskreno reći da mu se ne sviđa vaša frizura ili novi nameštaj u dnevnoj sobi koji ste upravo kupili. Isto će tako dati iskren pozitivan odgovor i pohvaliće mamu kada zaista tako misli.

8. Znaju da popravljaju stvari

Muškom rodu u prirodi je da ih zanima slaganje stvari, popravljanje, merenje, lepljenje, spajanje, bojenje pa i u mlađoj dobi mogu naučiti kako da poprave igračku, policu za knjige, bicikl, usisavač, sto, orman... Zato mami mogu biti od velike pomoći.

9. Traže strogoću

Kod mnogih dečaka, odnosno muškaraca nema smisla primenjivati opraštanje i kompromis, jer oni nauče šta to znači tek kada uđu u srednje dvadesete godine. Činiće vam se kao da su desetogodišnjaci izmislili frazu 'oko za oko, zub za zub'. Zato u njihovom vaspitanju treba biti stroži i ne popuštati.

10. Smisao za humor im je drugačiji

Dečački humor uvek će sadržati dozu nesmotrenosti, rizika, vređanja, priče o telesnim funkcijama, šale o seksu, pokoju psovku i prostotu. Oni se šale na siroviji i grublji način od devojčica. Kako odrastaju, tako će njihov smisao za humor ipak postajati pristojniji.

Teme

sin
  • Primedbe i dopune

    30.08.2016 10:26
    5. Umesto vi da naučite da budete glasni, obratite im pažnju da žive u zgradama, sa drugim ljudima, sugrađanima i naučite ih da snize ton.
    6. Devojčice od krpica, lutkica, starih stvari takođe naprave svoj mali svet i razvijaju maštu i kreativnost
    7. Koliko je meni poznato i devojčice su iskrene
    9. I devojčicama je potreban autoritet, da ne bi postale razmažene i drske
    10. Postaće pristojniju samo ako im roditelji ukažu na nepristojnost, a ne sami od sebe

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom