Zbog čega toliko boli kad se posečemo na papir

Kada se posečemo na papir, to gotovo uvek izaziva oštar bol, bez obzira koliko povreda bila mala.
Kada se posečemo na papir, to gotovo uvek izaziva oštar bol, bez obzira koliko povreda bila mala.

Feris Džerb, urednik uglednog američkog časopisa SciAm objašnjava da se u koži na rukama i prstima nalazi veliki broj receptora za bol (nociceptori) koji direktno šalju poruku mozgu u slučaju povrede. Drugi element koji objašnjava ekstremni senzibilitet ovih receptora jeste sama posekotina.

Na mikroskopskom nivou, stranica je razrezala kožu poput najoštrijeg sečiva i ostavila čestice koje iritiraju kožu.

Ove plitke posekotine imaju tu nezgodnu osobinu da izlažu nocireceptore, tako da svaki put kada nešto dotaknemo sa posečenom rukom ili prstom, rana se iznova otvara i osećamo prodoran bol.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.