Info
02.06.2015.
12:45 > 12:59
Bez muke i bez nauke - prodaja uređaja za varanje na ispitima, takozvanih "bubica", po našem zakonu nije kažnjiva.
  • Deki

    02.06.2015 18:34
    Nego nisu ni skupe, eno po 20e do 50e.
  • Megadens

    02.06.2015 15:51
    Zašto bi ovo bio problem?
    ..kad ni predsednik države, a ni ministar policije nemaju validne diplome..
  • AntiKlara

    02.06.2015 15:29
    Bitno je da naglasis da su iz Montenegra,vi vojvodjaneri ste posteni i kulturni
  • Pouzdan

    02.06.2015 15:21
    pouzdano
    Pouzdano znam neke likove koji su tako pozavršavali,nažalost oni rade jer im je prosek navodno visok,a ja sa prosekom 7 sam nezaposlen,jer ispadam loš poslodavcu u odnosu na one sa desetkama...Šljam šljamova...Dok sam ja spremao ispite oni su cugali u Đardinu,menjali ribe menjali kola...
  • Docent

    02.06.2015 15:06
    Nije regulisano zakonom
    Ali jeste regulisano pravilnikom o disciplinskoj odgovornosti studenata. Pa ko hoće sa tim da se igra, nek izvoli.
  • Observer

    02.06.2015 14:33
    Nekad
    Nekad se učio napamet ceo "Gorski vijenac" i drugi epovi, još u srednjoj školi, razradio se mozak za formule na fakultetu. Zagrejala se stolica u kući, nije ni mobilni postojao. Danas se stolica najčešće zagreva u kafiću. Moral je bio pratilac svakog poteza u životu, profesor je bio visoko poštovana osoba. A čemu sad ja ovo pričam,pitam se, možda nekom i pomogne, ugl. ne može da škodi.
  • 02.06.2015 13:52
    posmatrac
    Problem sa prepisivanjem se može veoma lako rešiti ukoliko bi za to postojalo interesovanje svih koje ovaj problem tangira:
    1. Fakulteti treba sa studentima da potpisuju ugovor o studiranju u kome se definišu prava i obaveze obe ugovorene strane, sastavni deo tog ugovora je i etički kodeks koji se odnosi na obe strane. Deo se odnosi i na plagijate i prepisivanje, gde bi ove radnje značile automatsko raskidanje ugovora i gubljenje prava studiranja.
    2. Ispiti se uvek mogu organizovati da budu usmeni sa kratkim pitanjima i zadacima gde je bubica neupotrebljiva, ali bi to značilo da profesori moraju da se više potrude i rade.

    Mnogi fakulteti ne reaguju na prepisivanje jer na taj način dolaze do velike prolaznosti. Iz istog razloga i veliki broj profesora okreće glavu od ovog problema.

    Na kraju najgore prolaze studenti koji završavaju studije samo da bi dobili papir koji iz godine u godinu sve manje vredi jer je sve veći broj onih koji ga poseduju a nemaju znanje.

    Sve je to naravno i odraz celog društva u kome se sve manje ceni znanje. Pogledajte koliko ima spornih dipoma, doktorata.
  • Klara

    02.06.2015 13:46
    Užas
    Imam bivše koleginice iz Montenegra, pozavršavale i doktorirale na ekonomiji preko bubica i to sa veoma visokim prosekom. I što je najgore, rade u struci na visokim pozicijama.
  • 02.06.2015 13:25
    Možda kada studente ne bi maltretirali sa nepotrenim predmetima i bezpotrebnim gradivom koje je potrebno znati samo na ispitu, ne bi koristili bubice.

    Ja npr. iz jednog predmeta treba da naučim gomilo formula koje su slične, koje je teško za naučiti, a trebat će mi posle možda nekad, možda nikad. A i ako zatreba, niko mi ne brani da pogeldam u svesci/knjizi ili nekom drugom priručniku.

    Trebao bi dozvoliti korištenje literature na svim ispitima gde se rade zadaci, jer čemu učenje toga svega na pamet?
    Profesori su to zapamtili jer imaju taj jedan predmet kojeg ponavljaju već nokoliko godina pa ima je lako zapamtiti, kada im to jedno prođe kroz ruku 100 puta. Ali kada imaš pored tog predmeta još 9 predmeta, nije lako.
    Čak i što sam pričao sa ljudima iz struke, svako je rekao da su pozaboravljali 70-90% toga, te da se podsete iz priručnika ili neke knjige kada im nešto treba. Znaju onih 10-30% što se koristi često i svaki dan već nekoliko godina.

    Na kraju krajeva, zadaci su takvi da ako ne znaš da postaviš zadak i shvatiš šta se traži, nikakva literatura ne pomaže. Znači ako je neko shvatio zadatak i problem, rešiće ga sa ili bez literature, samo sa literaturom lakše.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna