Novi Sad danas ima više od 800 kilometara ulica, a tu su i neasfaltirane i neoznačene ulice. Međutim, samo nekoliko ulica je ostalo na istom mestu kao i kada je pre tri veka osnovano naselje.
Centralni novosadski trg, Trg slobode okružen je nizom lepih građevina, ali se zbog svoje veličine uvek izdvajala Crkva Imena Marijinog koju Novosađani zovu "Katedrala".
Fotografija u Novom Sadu počela je da se razvija uporedo sa popularizacijom širom Evrope. Prvi foto klub osnovan je još za vreme Austrougarske, početkom 20. veka.
Novosadska Sinagoga danas služi uglavnom kao koncertna dvorana, a nekada su se oko nje okupljale hiljade članova jevrejske zajednice koja je u Novom Sadu prisutna od nastanka grada.
Kombinujući tradiciju i savremeni pristup, Galerija Matice srpske uspeva da ostane privlačno mesto za sve Novosađane, bez obzira na godine, ali i da privuče turiste zainteresovane za umetnost zemlje koju posećuju.
Nebojša Ćato aktivni je učesnik novosadske rok scene, a svirao je u više gradskih bendova. O svom muzičkom proputovanju, ali i novosadskoj sceni, Ćato govori za 021.rs u okviru "Novosadske kulture sećanja".
Frontmen novosadskog sastava Proleće Nebojša Reljin Feki govori za 021.rs, u okviru "Novosadske kulture sećanja", o svom bendu, gradskoj sceni, muzici i nekom drugačijem Novom Sadu.
Trenutno u Novom Sadu ima više od 30.000 aktivnih biciklista, a Novi Sad je bio i pobednik na svetskom takmičenju gradova u kojima ima najviše ljudi koji i zimi idu biciklom na posao i u školu.
Do 29. godine Novosađanin Aleksandar Radukin, kako sam kaže, nije potrčao ni za autobusom. Danas, u 38. godini svako jutro se budi sa Novim Sadom trčeći bar dva sata, od zore, pa do ranog prepodneva kada Novosađani kreću na posao.
Novosađani često umeju da se pohvale da im je sugrađanin bio veliki načnik Albert Ajnštajn i da je, uz to, "novosadski zet", s obzirom na to da je bio oženjen matematičarkom Milevom Marić.