Šta čeka BBC posle najave pravne bitke sa Trampom

Svako ko je mislio da će izvinjenje BBC-ja upućeno američkom predsedniku zaustaviti njegovu pretnju tužbom, iskreno rečeno, prevario se.
Tramp
Getty Images

Svako ko je mislio da će izvinjenje BBC-ja upućeno Donaldu Trampu zaustaviti njegovu pretnju tužbom, iskreno rečeno, prevario se.

Predsednik Upravnog odbora BBC-ja, Samir Šah, verovatno je to sumirao u intervjuu koji mi je dao dan pošto su generalni direktor i izvršna direktorka BBC vesti podneli ostavke.

Nazvao je predsednika „parničarem".

To je blaga ocena, što je očigledno po broju sudskih postupaka koje je Tramp pokrenuo protiv raznih američkih medijskih kompanija.

Predsednik je, na osnovu intervjua za GB News, očigledno povređen onim što smatra „nečuvenim" izmenama i sada je povećao iznos za koji kaže da će tužiti korporaciju.

Dok je bio u avionu u petak, Tramp je novinarima rekao da će cifra biti „između jedne i pet milijardi dolara".

Godišnji prihod BBC-ja od licence prošle godine iznosio je 3,8 milijardi funti (oko 4,3 milijarde evra).

„Promenili su reči koje su izlazile iz mojih usta", rekao je Tramp.

Želi da zna zašto je Panorama montirala dva isečka njegovog govora kako bi im dala „potpuno drugačije značenje".

Ne prihvata odgovor BBC-ja da je ono što se dogodilo bilo nenamerno.

Ovo je veoma ozbiljan trenutak u istoriji korporacije.

Izveštavanje BBC-ja se smatralo nepristrasnim - bilo je izvor poverenja u svetu u kojem poverenje u institucije opada.

Umesto toga, korporacija se optužuje za suprotno - i suočava se sa skupom pravnom borbom sa najmoćnijim čovekom na svetu.

Kuda to vodi?

Od kada je predsednik prvi put zapretio pravnim postupkom, bilo je jasno da korporacija ne namerava da mu ponudi nadoknadu.

BBC veruje da ima slučaj da, kakva god greška bila napravljena, program Panorama nije naneo nikakvu štetu Trampu.

Izabran je za predsednika ubrzo pošto je emitovan, a kako nije emitovan ni na jednom američkom kanalu, kako bi mu mogao naštetiti, pita se BBC.

Mislim da je postojao određeni konsenzus, unutar i van korporacije, da je ideja o korišćenju novca za naknadu za nagodbu sa Trampom neprihvatljiva.

„Doneli su pravu odluku", rekao jedan bivši visoki rukovodilac BBC-ja, pošto je britanski javni servis odbio da ponudi nadoknadu.

Ako predsednik odluči da tuži, BBC bi morao da „angažuje najbolje advokate na Floridi“, dodaje.

Razlog za nagodbu bi bio smanjenje troškova na duži rok.

Sada izgleda kao da će se BBC upustiti u dugotrajnu i skupu sudsku bitku u vreme kada bi trebalo da bude potpuno skoncentrisan na diskusije o obnavljanju Povelje koja reguliše funkcionisanje korporacije.

Ljudi na čelu BBC-ja trebalo bi da se u potpunosti bave onim što je, u normalnim vremenima, fundamentalni trenutak za korporaciju - kako će se finansirati.

Već gubi čoveka koji je trebalo da to vodi - Tima Dejvija, generalnog direktora.

Sada će vrhunski mozgovi BBC-ja biti preusmereni na osmišljavanje sledećih poteza u onome što bi mogla biti veoma štetna, čak i egzistencijalna borba sa Donaldom Trampom.

Samo sudski troškovi mogli bi postati veoma skupi.

Sve ovo je moglo biti izbegnuto da je BBC izvestio o grešci mnogo ranije i ispravio je.

Umesto toga, krenuo je dugim putem.

Ali možda postoji izlaz.

Da li bi BBC mogao da zamoli britansku vladu da se umeša preko tajnih kanala?

Da li bi poziv britanskog premijera Kira Starmera ubedio Trampa da promeni mišljenje?

Da li bi Starmer uopšte želeo da se uključi i potroši politički kapital kod američkog predsednika?

Jedna pozitivna stvar za BBC ove nedelje bila je način na koji je ministarka kulture Lisa Nendi branila korporaciju.

Govorila je o široko rasprostranjenom poverenju u BBC vesti i opisala korporaciju kao „svetlo u vremenima mraka" koje ujedinjuje zemlju, bilo kroz emisiju Celebrity Traitors ili kroz izveštavanje o Danu pobede u Evropi.

S druge strane, Donald Tramp je nazvao BBC „gorim od lažnih vesti".

Tvrdi da su korporacija i njeni novinari korumpirani.

Borba je uveliko u toku.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Slučaj Generalštab: Šta je sve sporno

Leks specijalis, autentično tumačenje... Šta se krije iz ovih pravnih termina u vezi sa zgradom Generalštaba i mogu li da budu ugroženi i neki drugi obližnji objekti?

'Putinomobil bez kočnica i volana juri autoputem'

Posle skoro četiri godine invazije Rusije na Ukrajinu, uprkos velikim gubicima koje je Moskva pretrpela na bojnom polju i šteti po nacionalnu ekonomiju, Putin deluje uveren da dobija ovaj rat i da sada nije trenutak za prestanak.