Evropski parlament će raspravljati o disciplinovanju Mađarske

Očekuje se da će premijer Viktor Orban braniti politiku svoje zemlje u Evropskom parlamentu.
Mađarski premijer Viktor Orban
AFP
Orban je reizabran nakon kampanje zasnovane na antimigranstkoj politici

Evropski parlament će raspravljati pokretanju disciplinskog postupka protiv Mađarske.

Poslanici će raspravljati da li desničarska vlada predstavlja ozbiljan rizik za vrednosti EU zbog njene politike o migrantima.

Ovo se dešava samo nekoliko meseci nakon što je Evropska komisija pokrenula sličnu proceduru protiv Poljske.

Međutim, ovo je prvi put da je parlament pokušao da iskoristi moć takozvanog „Člana 7".

Očekuje se da će se mađarski premijer Viktor Orban lično boriti protiv tvrdnji, kontraargumnetima pripremljenim na više od 100 stranica.

Orban i njegova stranka Fides tvrde da su mnoge optužnice zbog povrede prava i vladavine zakona rešene odavno.

BBC novinar Nik Horp iz Mađarske javlja da su ministri u saradnji sa lokalnim provladinim medijima govorili o lovu na veštice protiv Fidesa, zbog odluke da stane u odbranu nacionalnog suvereniteta protiv, kako su rekli, liberalne elite.

Evroskeptik Orban reizabran je ranije ove godine nakon kampanje zasnovane na antimigrantskoj politici, osvojivši sa Fidesom dve trećine mesta u parlamentu.

Ali, iako podržan u svojoj zemlji, Orban se suočava kritikama u Evropskom parlamentu da njegova politika dokazuje da ne poštuje vrednosti EU.

Savet ministara ukazuje na odnos mađarske vlade prema migrantima, uključujući novi zakon koji kriminalizuje advokate i sve one koji pomažu azilantima kao što su mediji, aktivisti, sudije i univerzitetski profesori.

Međutim da bi se bilo kakav disciplinski postupak pokrenuo, potrebna mu je podrška dve trećine poslanika i nije jasno na koji način će se održati glasanje u sredu.

Ako poslanici odluče da podrže ovaj proces, završilo bi se tako što bi Brisel nadgledao Mađarsku, što to bi mogao biti dugotrajan proces.

Evropska komisija je preduzela korak bez presedana protiv Poljske u decembru 2017. godine, dajući joj tri meseca da se pozabavi pravosudnim reformama koje su ugrozile vladavinu prava.

Međutim, i dalje je isuviše malo znakova koji upućuju na to da je zaključak na pomolu, javlja Adam Flemings izveštač iz Brisela.

  • Neizrecivo

    11.09.2018 10:39
    Ovako bi, i još gore prolazila Srbija da je deo Evropske Unije.
    Ako ne pristane da ima toliko i toliko migranata u sebi, koji će usput činiti ta i ta dela,
    sledi joj kazna od Velikog Brata.
    A da ne idem u detalje koji se ne smeju pisati, a koje i sami znate.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li se ukrajinski operativci bore protiv ruskog Vagnera u sudanskom ratu

Na internetu su se pojavili snimci na kojima se navodno vidi kako ukrajinski operativci saslušavaju ruske plaćenike u Sudanu, dok neki medijski izveštaji sugerišu da bi Ukrajina mogla da učestvuje u sudanskom građanskom ratu. Da li se Ukrajina bori protiv ruske grupe Vagner u Africi uprkos tekućem ratu na vlastitoj teritoriji?