Postoji šest vrsta šefova

Čini se da je problem sa šefovima taj što se njihova predstava o sebi ne poklapa sa predstavom zaposlenih o njemu.

Jedno istraživanje pokazalo je da što više ima viših menadžera u organizaciji, to oni više precenjuju sami sebe, piše sajt Inc.com. Istraživanje koje organizacija "Hay Group" koristi da proceni menadžere bazira se na radu profesora sa Harvarda Džordža Litvina i Roberta Stringera.

Psiholozi su identifikovali šest najefikasnijih stilova liderstva:

1. "Prisilan"

Dobija usklađenost svih zaposlenih. Daje naređenja i ne prihvata odbijanje.

2. Autoritativan

Obezbeđuje dugoročnu viziju i rukovodstvo. Ovakvi šefovi inspirišu svoje zaposlene tako što im stavlja do znanja da njihov trud znači.

3. "Povezujući"

Stvara poverenje i harmoniju. Oni su šefovi koji stvaraju toplu, prijateljsku atmosferu i timove koje čine ljudi koji se druže.

4. Demokrata

Postiže konsenzus grupe i stvara nove ideje. Šefovi koji slušaju i diskutuju tako da se svi osete uključenim u odluke.

5. Napredan

Daje primer i ispunjava zadatke visokih standard. Ovi šefovi postavljaju standarde tako da drugi (šefovi ili zaposleni) treba da ih ispune.

6. Učitelj

Fokusira se na profesionalni napredak zaposlenih. Ovakvi šefovi-mentori ulažu u svoje zaposlene.

Nijedna od ovih karakteristika nije ni najbolja ni najgora, i sve imaju svoje vrline i mane. "Prisilan" šef može da stvori atmosferu straha, autoritativan možda traži isplate koje se nikada ne ostvare. Onaj koji stvara prijateljsku atmosferu možda neće biti shvaćen baš ozbiljno i neće uživati poštovanje.

Demokrata vodi duge sastanke. Suviše napredan, takmičarski nastrojen šef ne daje prostora zaposlenima da se iskažu, a učitelji moraju da prihvate niži kvalitet posla dok ne poduče zaposlene da rade bolje.

Takođe, ne pokazuju svi menadžeri i direktori samo jednu od ovih karakteristika, već verovatno sve, samo što su neke izraženije.

Stručnjaci zaključuju da je idealan menadžer onaj koji stvara tim koji je samostalan, može sam da radi i da se održi. Takav tim može bez šefa nekoliko dana, ali će se njegov nedostatak osetiti ako je odsutan duže.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Smanjene devizne rezerve NBS

Narodna banka Srbije (NBS) objavila je danas da su bruto devizne rezerve na kraju marta ove godine bile 24,9 milijardi evra, što je u odnosu na kraj prethodnog meseca smanjenje za 89,3 miliona evra.