Region bi da napusti svaka druga osoba

Ekonomije zemalja Jugoistočne Evrope (JIE) počele su da se oporavljaju ali pred njima je još dosta posla, posebno kada je reč o nezaposlenosti i korupciji, pokazao je Balkanski barometar Saveta za regionalnu saradnju (RCC) za 2016. godinu koji je predstavljen danas u Sarajevu.

Iako Balkanski barometar za 2016. godinu pokazuje prve znake ekonomskog oporavka regiona, barem kada se radi o viđenju građana i privrednika, glavna poruka je veoma jasna – ima još mnogo posla kako bi se rešila brojna važna pitanja istaknuta u istraživanju, rekao je generalni sekretar RCC-a Goran Svilanović.

On je dodao da su glavne brige šire javnosti u Jugoistočnoj Evropi stopa nezaposlenosti, izuzetno loša ekonomska situacija i korupcija, koju je 27 odsto građana navelo kao jedan od glavnih problema.

"Uvid koji je za mene najistaknutiji u ovogodišnjim nalazima tiče se velikog broja ispitanika koji su spremni da odu u potrazi za boljom budućnosti. Skoro svaka druga osoba obuhvaćena istraživanjem razmišlja o napuštanju svog društva i traženju posla u inostranstvu", rekao je Svilanović, ističući da se radi o verovatno najgorem pokazatelju stanja u regionu.

Stručni konsultant za Balkanski barometar i istraživač u Institutu za međunarodne ekonomske studije iz Beča Vladimir Gligorov predstavio je ključne nalaze istraživanja za 2016. Rekao je da su očekivanja skoro svugde u regionu bolja, ali da postoji sve veće nezadovoljstvo politikom i politikama.

Gligorov je rekao da se regionalna integracija u velikoj meri podržava, ali se integracija u EU i dalje posmatra s pesimizmom. On je napomenuo i da postoji "vidljiva odvojenost između ekonomskog i društvenog života i onoga šta se dešava u politici, pa, prema tome, i široko rasprostranjena kriza legitimiteta".

Balkanski barometar je jedan od alata koji se koristi za praćenje napretka u realizaciji strategije RCC - "Jugoistočna Evropa 2020", u pogledu rasta, zaposlenosti i konkurentnosti u regionu. Balkanskim barometrom, koji je prvi put objavljen 2015. godine, obuhvaćeno je 7.000 građana i 1.400 preduzeća iz Albanije, BiH, Hrvatske, Kosova, Crne Gore, Srbije i Makedonije o čitavom nizu različitih pitanja koja se bave političkim, socioekonomskim i poslovnim razvojem, te razvojem investicione klime, infrastrukture, vladavine prava kao i drugim pomacima u regionu.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Smanjene devizne rezerve NBS

Narodna banka Srbije (NBS) objavila je danas da su bruto devizne rezerve na kraju marta ove godine bile 24,9 milijardi evra, što je u odnosu na kraj prethodnog meseca smanjenje za 89,3 miliona evra.