U Srbiji ni 50 odsto mleka ne spada u "ekstra klasu"

Na tržištu Srbije ni 50 odsto mleka ne spada u "ekstra klasu" i kvalitet je jedan od najvećih izazova i zadataka u ovoj industriji budući da će taj procenat morati da bude stoprocentan kako se budemo približavali EU, ističu predstavnici tog sektora.
Tržište mleka i mlečnih proizvoda je grupa koja ima prostora za unapređenje i mogućnost popravke i moramo da radimo na kvalitetu mleka i da pripremamo naše proizvođače za izlazak na evropsko tržište, kaže sekretar Udruženja za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda u Privrednoj komori Srbije Nenad Budimović.
 
Navodi da je u Srbiji danas oko 40 odsto mleka ekstra kvaliteta, a da je ostatak van potrebne zone kvalteta. To, kako objašnjava, ne znači da ostalo mleko nije dobro, već da nije u takvoj zoni ektra kvaliteta i na tome se mora ozbiljnije poraditi.
 
Budimović ističe da su naši proizvodi koje izvozimo na strana tržišta zadovoljavajućeg kvaliteta i kao primer naveo feta sir koji se najviše izvozi na rusko tržište.
 
Predsednik UO Udruženja proizvođača mleka Ljubiša Jovanović kaže da smo još uvek daleko od evropskog kvaliteta, a u Evropi ekstra klasa je jedina priznata klasa koja se proizvodi i otkupljuje.
 
On je objasnio da je situacija u Vojvodini daleko bolja nego u ostatku Srbije što se kvaliteta mleka tiče. U narednim godinama najveći zadatak svih nas treba da bude da se pozabavimo edukacijom farmera u centralnoj Srbiji, naveo je Jovanović.
 
Predstavnici Centra za investicije FAO (Organizacije UN za hranu i poljoprivredu nedavno su istakli da Srbija ima malo grla stoke na farmama kada je reč o malim proizvođačima (svega 2, 8 krava po gazdinstvu).
 
Kod čak 95 odsto malih proizvodjača kvalitet mleka nije u skladu sa standardima EU, dok kod velikih 70 odsto mleka zadovoljava standarde EU. Kod srednjih proizvođača, 62 odsto mleka ima zadovoljavajući kvalitet.
 
Takođe su ukazali na to da mlekarska industrija u Srbiji prima 70 odsto ukupne podrške u celom sektoru agrara, odnosno da taj sektor dobija veću finansijsku pomoć nego ratari ili drugi poljoprivredni proizvođači. Oni ističu i da je u zemljama EU u proteklih pet godina opao nivo finansiranja mlekarske industrije i da je indeks cena u mlekarskoj industriji od prošle godine porastao za 23 odsto.

Teme

mleko
  • Zivan

    24.12.2016 12:52
    Premije za meko su uvečane tek pre godinu i po dana, do tada su podsicaji bili izrazito usmereni prema ratarima. Posle ove tendeciozne tanjugove vesti ne bi me iznenadilo da u ponedeljak Vlada Srbije ukine prelevman na uvoz mleka i ovdašnje stočare izloži neravnopraavnoj konkurenciji višestruko više subvencionisanim prizvođačima mleka iz Holandije, Austrije, Francuske, Nemačke.., ali se i dovodi u pitanje smisao postojanja državne novinske agencie...
  • Ivana

    24.12.2016 12:00
    Pogledajte ovaj dokumentarac koji razotkriva istinu o mlekarskoj industriji.
    http://youtu.be/udiBgzcqNNY

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija