EU prati prodaju Železare

Evropska komesarka za unutrašnje tržište, industriju, preduzetništvo, mala i srednja preduzeća Elžbijeta Bjenkovska izjavila je da Evropsku komisiju ne interesuje ko je kupio "Železaru Smederevo" niti ima išta protiv bilo kog investitora iz Kine, već želi da vidi da je proces preuzimanja čeličane transparentan, otvoren i u skladu sa evropskom regulativom.
EU prati prodaju Železare
Foto: Pixabay
Ona je to rekla u intervjuu listu "Politika", upitana kako EK gleda na činjenicu da je kineski "Hestil" preuzeo "Železaru Smederevo". Bjenkovska je kazala, povodom istrage o dampingu, da EK nije izrekla Srbiji provizorne mere, da istraga još traje, ali da bi privremene carinske mere već bile uvedene da je stvar ozbiljna.
 
"Istraga još traje, ali da je stvar ozbiljna privremene carinske mere već bi bile uvedene. Za sada sankcija nije bilo, što je dobra vest za vas. Veoma smo osetljivi na svaki signal prodaje čelika ispod cene. Srbija na evropskom tržištu nije toliko prisutna kao Kina, koja je realna pretnja evropskim kompanijama", rekla je Bjenkovska. Prema njenim rečima, to je problem i opasnost za automobilsku industriju, koja se naslanja i zavisi od proizvodnje čelika.
 
"Želimo fer trgovinu i jednake uslove za sve. O istrazi koju vodi EK bilo je reči i na sastanku sa premijerom Aleksndrom Vučićem", rekla je evropska komesarka.
 
Govoreći o prednostima srpskog tržišta u odnosu na region, ona je rekla da je radna snaga u Srbiji jeftina ali da to nije glavni razlog zašto bi neki investitor trebalo da uloži novac u Srbiju i kupuje srpske proizvode.
 
"Važnije je da kadrovi budu kvalitetni i stručni. Ne bi trebalo da računate na jeftinu radnu snagu, jer će u suprotnom kvalitetna radna snaga odlaziti iz zemlje kako bi bila bolje plaćena u inostranstvu. To se dogodilo Poljskoj pre nekoliko godina. Znam da je Srbija zemlja pametnih i kvalitetnih kadrova", rekla je Bjenkovska.
  • Мунгос

    13.05.2017 09:30
    Европска комесарка за Унутрашње тржиште, индустрију….. решила да се ангажује и у контролу Спољњег тржишта, у овом случају Српског. Или је и мене већ захватила индоктринација, па мислим да Српско тржиште није Унутрашње у односу на ЕУ.
    И сада ако Кинези уведу дампинг цене, Србија ће да попије санкције. Као Руси.
    Решио сам да овим приученим економистима из невладиних организација објасним дефиницију Дампинг цене: Дампинг цена је она цена производа која је за неколико центи испод цене у Европској Унији. У случају да је цена виша, може и она да буде проглашена за Дампинг цену, једини надлежан који ће донети такву одлуку је Европска Комисија.
    Сећам се да је Тарабић у свом пророчанству рекао и то да ће Србијом у неким лошим временима управљати некаква Комисија.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Smanjene devizne rezerve NBS

Narodna banka Srbije (NBS) objavila je danas da su bruto devizne rezerve na kraju marta ove godine bile 24,9 milijardi evra, što je u odnosu na kraj prethodnog meseca smanjenje za 89,3 miliona evra.