Zojin zakon zaklon za smisao

Sve teže mi je da pišem za 021.

Piše: Milan Ceković

Naprosto, događaji se ređaju, biseri se rasipaju i kada se fokusiran na jedan performans, uleti drugi. I taman kada sam došao do zaključka da nema smisla opisivati ono što se ne može lako opisati, uključio sam TV i uključio se u zasedanje Skupštine. Na dnevnom redu je "Zojin zakon". I dok ovo kuckam, iza mojih leđa poslanici konstruktivno diskutuju. Slušam i razmišljam.

Davne 2011. godine, u novosadskom "Radio kafeu", nakon razgovora sa prijateljicom, imao sam prilike da vodim jedan humanitarni program. Još tada sam radio na jednom univerzitetu i bio u mogućnosti da iniciram neke akcije, koje nisu samo klasična marketinška kampanja te visoko-školske ustanove. Tada sam upoznao neke ljude iz organizacije "Život" i tada smo zajedno sa nekim studentima pokušali da skrenemo pažnju na Zoju i ostale retke klince. Ja sam naivno mislio da ćemo mi tada sakupiti i dosta para, i da će akcija biti uvod u čitav niz akcija, da će neke institucije reagovati, ali to je tada bio samo jedan od programa na margini društvene pažnje.

Kada se program završio, ja sam otišao u novi dan, jurcao za nekim obavezama i mislio sam da sam uradio veliku stvar. Roditelji tih retkih klinaca su nastavili svoju borbu i samo oni znaju koliko je ta borba bolela. Ja sam posle svega poražen, jer sam toj borbi bio potreban više, nego što sam joj se dao. I to je hroničan problem svih humanitarnih borbi. Neko se na kratko aktivira, neko ostane samo u domenu deklarativnog, a neko čak ni to.

Slušam učesnike  sednice i dolazim do nekih saznanja. Na primer, nisam znao da ima ovoliko lekara koji su poslanici. Zatim, Skupština može biti smisleno mesto kada u kadru nisu lovci na replike, majstori politikanstva, magovi doskočica i prepucavanja. Čak i Bečić deluje sasvim ok. Da, na prvi pogled je dosadna rasprava, ali spram one komedije ima smisla. Slušam neke meni nepoznate poslanike i nisam siguran da li da budem srećan ili tužan? Od opisane večeri prošlo je četiri godine i ko zna koliko šansi da se ovaj zakon donese? I pitam se: Šta sve važno što će na dnevni red doći za nekoliko godina, mi možemo uraditi danas? Mnogo toga.

Razmišljam o tim proteklim godinama i jednom velikom zastoju koji nas je zarobio. U tom zastoju nisam siguran da znam šta sam sve radio, da li je to sve imalo smisla i da li je zasluživalo moju pažnju? Sumnjam. Ali ono što sigurno znam jeste da bi trebalo na sva zvona zvoniti uvek kada se uključite u neku humanitarnu akciju. Ne zbog hvalospeva i potrebe da pokažete kako ste dobri, već zato što su humanosti potrebni glasnici. Humanosti je potreban primer, huk, buđenje, akcija, inicijativa, zvuk, slika… Humanosti si potreban ti, i on, i ona, i ja!!! Svi mi, više voljni, a manje zaokupirani samo svojim ambicijama i neretko lako rešivim problemima. Nadam se da se razumemo?

Staviću ovde tačku na tekst, a tri tačke na sve gde me nije dovoljno bilo, a baš tamo mi je bilo mesto. Odoh da odslušam do kraja zasedanje Skupštine. Prvo zasedanje koje me je inspirisalo.

  • 09.04.2015 14:55
    konfuzan autor
    Neki pasusi mu nemaju smisao tj. ne drzi se svoje teme i kao da ne zna sta je hteo da kaze sa celim pasusom. Inace je cesto u novinama kao i kod njega tekst previse isprekidan sa mnogo manjih pasusa.

    Ali zanimljiva informacija da ima mnogo lekara poslanika...a posto oni na fakultetu ne uce nista od matematike a srednja je losa generalno po tom pitnaju onda se ne treba cuditi sto lose razmisljaju. Znaci u skupstini sede najmanje intelektualno sposobni ljudi.
  • 23.01.2015 13:15
    Smisao
    Isto tako. Prvi put sam odslusala citavo zadesanje i shvatila da tako stvari treba da izgledaju. Nazalost, tek kad je pitanje zivota ili smrti. Poslanice su beknule kao majke, poslanici su progovorili kao ljudi. Kako bi bilo lepo da se tako ponasaju po svakom pitanju posto je, na kraju, sve pitanje zivota ili smrti, posto nam drustvo kolabira.
  • goran

    23.01.2015 12:31
    Svaki vas komentar je predivan .
    Medjutim , bojim se da je jedino resenje milion ljudi na ulicama sa sve motkama u rukama .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui

Novosadska parking balvan revolucija

Ponekad klizite ulicama i najmanje gledate na put pred vama. Nadate se, iščekujete, usporavate, kao da ćete zaskočiti prazan prostor. Vi ste lovac na slobodno parking mesto.

Sistem trovačnice

Sećam se početaka roditeljstva – svaka je odluka imala izbor a svaki izbor imao je dobre i loše strane.

Legija na Filozofskom

Zlokobna je slika mladića u majici sa likom Legije na Filozofskom fakultetu. Zlokobna, ali ne i iznenađujuća.

Izborna frka: Klupa za Đurića

Možda bi se neko začudio što gradonačelnik prolaskom kroz finiš Novosadskog polumaratona nije zaključio nedelju u kojoj ga je svuda bilo. No, nije to za čuđenje.

Siromašna provincija plaća potrebe Beograda

Najavljeni su novi izbori za Beograd. Mada se opozicija još nije nedvosmisleno izjasnila hoće li učestvovati, po svemu sudeći građani prestonice će 2. juna ponovo zaokruživati listiće.

Izborna frka: Sasvim stara priča

Posle četiri godine došlo je vreme da vam se autor ovih redova poveri. Ukoliko ste sujeverni, razumećete. Ukoliko niste, biće vam bezveze, što je takođe u redu.

Imate li komentar?

Pre izvesnog vremena pročitala sam članak koji se poziva na izjavu Džulije Roberts koju je dala tokom jednog intervjua.

Nekad se ŠTA?

Najčešće u šali dodam ono "nekad se lepo znalo" aludirajući na one generacije kojima je sve novo loše i nakaradno, a sve staro je valjalo.

Naprednjački ktitori Limana

Lutali su limanski vernici decenijama kroz blokove kao kroz pustinju, tražeći zaklon od socijalističkog betonskog đavla. Obećano mesto čekali su strpljivo, a onda su došli oni - naprednjački ktitori.