Milion i po dolara za onoga ko provali u iPhone

Sigurnost u digitalnom svetu neprestana je borba između kompanija s jedne strane i hakera s druge strane.

Sa svakom novom verzijom programa, kompanije se trude da što bolje obezbede svoje uređaje i korisničke podatke.

Apple i Google, kompanije koje suvereno vladaju tržištem mobilnih uređaja, na sve načine pokušavaju da suzbiju pokušaje upada u njihove sisteme. To znači da ponekad moraju da se bore protiv obaveštajnih službi, a ponekad jednostavno moraju da zaustave pojedince koji su vešti sa računarima.

Kao i uvek, nađe se neko ko može i želi da zaradi na prodaji otkrivenih slabosti računarskih sistema. U četvrtak je jedna takva kompanija, Zerodium, ponudila milion i po dolara za svaku novootkrivenu slabost za Appleovu najnoviju verziju iOS-a. To je značajan skok od prošle godine, kada su nudili "samo" milion dolara za nove slabosti iOS-a 9.

"Morali smo da povećamo cenu zbog sve bolje sigurnosti i Appleovog operativnog sistema, ali i Googleovog Androida", rekao je osnivač Zerodiuma Čauki Bekrar za "Wired". "Želeli bismo ove godine da privučemo još veći broj zainteresovanih istraživača", kaže Bekrar.

Kada su ga pitali kome prodaje svoje usluge i informacije koje otkupi od istraživača ili hakera, Bekrar kaže da većina njegovih klijenata dolazi iz sfere vlasti Severne Amerike.

Međutim, nekoliko vlada u "državama saveznicama" takođe otkupljuje podatke. Osim Zerodiuma, Bekrar je osnovao i francusku kompaniju Vupen koja se bavi isključivo razvojem alata za provaljivanje u računare. Najveći njihovi klijenti su vlade raznih država širom sveta.

Apple je pre nekoliko meseci ponudio sličnu nagradu, 200.000 dolara za otkrivanje ranjivosti u njihovom operativnom sistemu. Bekrar je naglasio činjenicu da je Appleov program dostupan samo retkim pojedincima, i da je za učestvovanje potrebno dobiti pozivnicu od same kompanije. S druge strane, Zerodium obećava mnogo veće nagrade, program je otvoren za sve, a nagrade se isplaćuju tokom cele godine.

Bekrarove kompanije bave se kontroverznim poslovima, a pobornici za građansku privatnost navode da jednom rukom pomažu širenje nezakonitog prisluškivanja. Ipak, bez obzira na protivljenje aktivista, čini se da posao odlično ide.

"Nadamo se da će nam se javiti još više ljudi. Možemo da priuštimo plaćanje velikog broja nagrada od po milion i po dolara", pohvalio se Bekrar.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija