U Srbiji 3.000 dronova

U Srbiji, prema podacima Nacionalnog klastera bespilotnih letelica postoji oko 3.000 bespilotnih letelica čija pojedinačna cena se kreće od stotinak pa do više hiljada evra, a koriste se za uglavnom za razonodu i u filmskoj industriji.

Uz bezbednosne poslove kontrole teritorija, bespilotne letelice, poznate i po nazivu dron, u svetu se upotrebljavaju i prilikom gašenja požara jer zahvaljujući kamerama kojima su opremljene informacije dobijene snimanjem iz vazduha brzo stižu do nadležnih na zemlji.

Predstavnik Nacionalnog klastera bespilotnih letelica Sima Marković kazao je da cena bespilotne letelice zavisi od različitih stvari - od njene namene, nosivosti, kakve kamere ima, koliko dugo može da ostane u vazduhu...

"Bespilotna letelica je platforma na koju se posle stavljaju kamera i sve ostalo... a mogu se kupiti po ceni od stotinak evra pa do nekoliko stotina i više desetina hiljada, pa i preko 100.000 evra", rekao je on.

Marković objašnjava da su najjeftinije bespilotne letilice izrađene od stiropora i da u vazduhu, zbog slabe baterije mogu da ostanu desetak minuta.

"One se koriste u zatvorenom prostoru poput sportskih hala i uglavnom imaju male kamere putem kojih se, kada ih vlasnik prizemlji, na mobilnom telefonu ili računaru može videti šta je snimljeno", rekao je on.

Marković je naveo i da se te bespilotne letelice uglavnom ne koriste na otvorenom prostoru jer ih je zbog vetra teško kontrolisati, tako da mogu da se izgube ili sruše.

"One su posebno dragocene za početnike zbog sticanja iskustva u upravljanju ali i zbog materijala od koga su napravljene - stiropora tako da su veoma izdržljive prilikom udara u zidove", rekao je Marković.

Fantomi najpopularniji

Osim te vrste bespilotnih letelica, među ljubiteljima su popularne i letilice nazvane "fantomi" koje se mogu kupiti po ceni od 650 pa do više hiljada evra.

"Na nekima se postave dve filmske kamere i mogu da nose i više od deset kilograma tereta...sve zavisi od toga zašto se bespilotna letilica kupuje", rekao je Marković.

On objašnjava i da cena besplotne letelice zavisi i od toga koliko dugo može da ostane u vazduhu ali i od dometa, odnosno koliki joj je radijus kretanja, dodavši da su najskuplje one avionskog tipa koje i po četiri sata mogu da ostanu u vazduhu.

Koriste se u filmskoj i TV industriji, nadziru teško pristupačne teritorije i ostaju u vazduhu mnogo duže nego što bi to bile u stanju letelice sa ljudskom posadom, dok tehnologija njihove izrade nikada nije bila dostupnija, pristupačnija i rasprostranjenija.

Marković je napomenuo i da treba napraviti razliku između bespilotne letelice i drona jer bespilotne letelice ne nose naoružanje, dok ga dronovi uglavnom imaju.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija