Kiseonik otkriven u atmosferi Marsa

Atomi kiseonika detektovani su u atmosferi Marsa zahvaljujući pokretnoj NASA opservatoriji poznatoj kao SOFIA.

Otkriće da mezosfera, to jest viši slojevi atmosfere Crvene planete sadrže atome kiseonika je revolucionarno, ocenjuju stručnjaci. Reč je o potencijalnom novom mestu za život ljudi.

Prema rečima Pamele Markum, članice tima Nasine pokretne opservatorije SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy), merenje količine kiseonika u atmosferi Marsa je neopisivo teško.

"Da bi posmatrali infracrvene zrake, istraživači moraju da budu iznad većeg dela Zemljine atmosfere, kao i da imaju opremu visoke osetljivosti, u ovom slučaju spetktometar. SOFIA je to omogućila", objasnila je Markumova.

Istovremeno, kompanija ALTEC (Aerospace Logistic Technology Engineering Company) iz Torina, čiji su osnivači Italijanska agencija za istraživanje svemira i privatna firma "Thales Alenia Space", zadužena je za izgradnju operativnog kontrolnog centra za tehničku podršku prvoj evropskoj misiji za istraživanje Marsa.

Direktor za operacije ALTEC-a Armando Kampolini je grupi novinara iz Srbije, koji su posetili tu kompaniju, rekao da je istraživanje Marsa veoma važno za pravilno razumijevanje evolucije Zemlje, s obzirom na sličnosti dve planete.

"U okviru evropske misije za istraživanje Marsa, na tu planetu će biti poslata kapsula sa uređajem (rover) za prikupljanje podataka o tlu i atmosferi na Marsu", objasnio je Kampolini i napomenuo da će ALTEC imati zadatak da te podatke analizira u svom operativnom centru u Torinu.

Kampolini je naveo da se istraživanje sprovodi u saradnji sa Rusima, koji su zaduženi za slanje kapsule na Mars, dok će samu kapsulu i rover izgraditi "Erbas" i Velika Britanija.

"Ukupni troškovi čitave misije iznosiće milijardu dolara, a rover koji će biti poslat na Mars radi prikupljanja podataka imaće mogućnost sakupljanja uzoraka i na dva metra dubine, što dosadašnja istraživanja nisu mogla", istakao je Kampolini.

U kompaniji ALTEC se nadaju da bi istraživanja na dubini od dva metra mogla da daju odgovor i na pitanje da li na Marsu ima oblika života. Očekuje se da kapsula u kojoj će biti uređaj za prikupljanje podataka bude poslata na Mars do 2020. godine.

U međuvremenu se sprovode detaljne pripreme za tu misiju, a jedna od proba će biti izvršena u oktobru ove godine.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija