Kako ljudi širom sveta koriste emotikone

Sedamnaesti jul obeležan se kao Dan emotikona, a iz godine u godinu njihov način korišćenja menja se od države do države.

Emotikon koji je najviše tvitovan ove godine je lice sa suzama radosnicama kako ga je prozvao Unicode. Nakon njega sledi nasmejano lice sa srcem u očima i emotikon koji plače. Situacija je, međutim, promenjiva od države do države.

U Sjedinjenim Američkim Državama, Velikoj Britaniji i Kanadi najzastupljeniji je tužni emotikon, dok Francuska i Italija slave ljubav. Kolumbija, Brazil i Argentina imaju slavljeničku reputaciju i slušanje muzike kada su u pitanju emotikoni.

Organizatori Dana emotikona imaju i svoj veb sajt i pozivaju sve da objave svoje omiljene emotikone i smajlije na Tviteru i drugim mrežama koristeći obavezno hashtag #WorldEmojiDay!

Emotikoni su deo japanske kulture i koriste se u pisanju poruka i na veb stranicama. Prvi put su se pojavili 1998. ili 1999. godine, skoro 20. godina nakon smajlija, a kreatorom se smatra radnik NTT DoCoMo-a, Šgetaka Kurita.

Emoji, kako se izgovaraju na japanskom, danas su deo internacionalne kulture pisanja poruka, a postali su popularni 2011. godine, kad ih je Apple uveo u svoje servise za razmenu poruka kao deo standardne "opreme". Preveden s japanskog Emoji bi bio piktogram, nastao od slova i znakova, koji se inače koriste.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija