Evo koliko Srbi godišnje daju bankama

Iako su banke u poslednje dve godine smanjile kamatne stope na dozvoljeni minus, ova vrsta pozajmice i dalje je među najskupljima i drži građane Srbije u začaranom krugu.

Građani su, naime, u dozvoljenom minusu od čak 44,3 milijarde dinara i samo po osnovu kamate za ovu vrstu pozajmice godišnje bankama daju 12,5 milijardi dinara.

Dozvoljeni minus najbrži je način da se dođe do novca, ali i jedan od najskupljih. Građani teško izlaze iz ovog začaranog kruga zaduživanja i po pravilu godinama plaćaju visoke kamate na tu pozajmicu. Dozvoljeni minus dobar je za one kojima je novac potreban svega nekoliko dana, dok ne legne plata. Problem je što ga malo ko koristi na taj način.

"Većina ljudi celu sumu potroši odjednom i onda je nadalje u ogromnom minusu na koji svakog dana teče kamata, a ako sklizne u nedozvoljeni minus, očekuju ga kamate i do 72 odsto", objašnjava Dejan Gavrilović iz udruženja “Efektiva”.

Tako, recimo, neko kome je odobren minus od 120.000 dinara na kraju godine banci na ime kamate plati gotovo 34.000 dinara, a za tri godine više od 100.000 dinara. Ovo su iznosi do kojih se dolazi ako računamo da je godišnja kamata na dozvoljeni minus 28,3 odsto, što je prema podacima NBS prosečna kamata u ovom trenutku. Visina kamate se razlikuje od banke do banke pa u nekima dostiže i 38 odsto.

Kamate su za dve godine U proseku pale za 5,4 odsto, ali i dalje su jedna od najskupljih pozajmica. Prema podacima NBS, u periodu od 2014. do 2016. godine od 28 banaka koje odobravaju ovaj vid pozajmica 20 banaka smanjilo je kamatne stope na dozvoljena prekoračenja. U proseku one su niže za 5,4 odsto, ali su i dalje jedna od najskupljih pozajmica.

"Imajući u vidu evidentne razlike u ponudi između banaka, trebalo bi očekivati da u narednom periodu dođe do daljeg smanjenja cene korišćenja pozajmica po tekućem računu", kažu u NBS i podsećaju da minus po tekućem računu svuda predstavlja najskuplju vrstu pozajmice, pre svega zbog toga što su vreme i obim njegovog korišćenja i vraćanja neizvesni.

Ono oko čega su svi stručnjaci saglasni jeste da dozvoljeni minus treba izbegavati u širokom luku. "Ako već neko mora da ga uzme, onda ga treba koristiti samo u krajnjoj nuždi. Ukoliko neko planira da kupi neko trajno dobro, bolje je da uzme keš kredit jer je jeftiniji", objašnjava Gavrilović.

Ako ste dugo u minusu i ne možete godinama da se izvučete iz njega, ekonomski stručnjaci savetuju da uzmete keš dinarski kredit i s njim zatvorite minus, a posle ga otplaćujete na rate uz daleko niže kamate. U nekim bankama su kamate spuštene na svega pet odsto. U ovom slučaju je računica sasvim jasna. Za keš kredit od 100.000 dinara banci se za godinu dana vrati 5.000 dinara, a za dozvoljeni minus u tom iznosu gotovo 30.000 dinara.

Autor: Blic

  • Nenad

    02.05.2016 15:36
    @Inspektor Višekruna

    U RBC banci, Toronto, zajednicki racun (delimo supruga i ja), mesecno kosta $15. Od kartica imamo dve debitne i dve kreditne.
  • Brus Vilis

    02.05.2016 11:13
    To je sve kraduckanje u poredjenju s bankomatima. Ako provučete deviznu karticu neprijatno ćete se iznenaditi kad shvatite da je dolar po ovdašnjem kursu tek oko 85 dinara. Ili lažu o provizijama koje su istakli na svojim web stranicama. Naravno, na izveštaju iz bankomata nema nikakvih podataka o konverziji. U ovim pljačkaškim pohodima najčešće stradaju stranci, ali ne isključivo. Pretpostavljam da je medju oštećenima i veći broj frilensera. Kako god okreneš banke u Srbiji itekako koriste nesposobnost političara da uvedu red u oblastima ekonomije i finansija, a i zašto bi kad su na njihovim platnim spiskovima?
  • nss

    02.05.2016 10:52
    nss
    toliko o tome koliko nam dobro ide i kako se zivi u zemlji sbiji...ne zna se ko je vise zaduzen,drzava ili pojedinac,ali za jedno deset godina BICE BOLJE...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Poslanica Nastasja Baković podnela ostavku

Odbor Skupštine Srbije za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja danas je konstatovao da je narodna poslanica Nastasja Baković (25) podnela ostavku na tu funkciju.

Priveden Sergej Trifunović

Glumac Sergej Trifunović priveden je nakon što je kod njega pronađena marihuana, nezvanično saznaje Nova.rs.