U Srbiji se povećao broj inficiranih HIV-om

U Srbiji živi oko 3.200 osoba inficiranih HIV-om, a broj ljudi kod kojih je dijagnostifikovana HIV infekcija tokom 2015. godine, za 37 procenata je bio veći nego 2014, što je najveći broj novodijagnostifikovanih od 1987. godine.

Tokom 2015. godine novootkriveno je 178 osoba inficiranih HIV-om, 45 osoba novoobolelih od AIDS-a, dok je 15 osoba umrlo od AIDS-a. Među novoinficiranima su 173 muškarca i pet žena, rečeno je na konferenciji uoči Međunarodnog dana sećanja na preminule 15. maja.

Danijela Simić iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović - Batut" rekla je da je skoro polovina svih novootkrivenih inficiranih HIV-om 2015. godine registrovana na teritoriji grada Beograda - 77. U Vojvodini je registrovana 51 osoba, a 25 na teritoriji Južnobačkog okruga.

Simić je navela da su te osobe zaražene većinom zbog nezaštićenih seksualnih odnosa, a zatim razmenom igala i špriceva. Međutim za deset odsto novoobolelih nije naveden način prenosa HIV-a.

Ona je rekla i da je od 2005. do 2015. godine registrovano 11 dece koja su HIV infekciju dobila od majki koje nisu znale da su inficirane. Napomenula je da danas trudnice inficirane HIV-om imaju mogućnost pravovremenog uključivanja u sveobuhvatan program prevencije prenosa HIV-a sa majke na dete, koji omogućava da se u potpunosti spreči prenos infekcije.

Predstavnici Instituta Batut, Ministarstva zdravlja Srbije i Klinika za infektivne i tropske bolesti KCS ukazali su rekli da je terapija za inficirane besplatna i dostupna onima kojima je lečenje indikovano, ali da bi mogla da bude savremenija.

Doktor Jovan Ranin sa Klinika za infektivne i tropske bolesti je ukazao da se adekvatnom terapijom za čak 96 odsto smanjuje mogućnost prenošenja zaraze što takodje ukazuje na njen značaj ne samo za obolele. On je ukazao da se sa infekcijom HIV-a uz terapiju može živeti i 50 godina i istakao da zdravi sa HIV-om manje koštaju državu nego oboleli.

Na konferenciji je ukazano i na diskriminaciju u Srbiji prema zaraženima. Kako je rečeno, jedna trećina inficiranih je nezaposlena, a polovina nema sredstva za život ili imaju primanja manja od 20.000 dinara.

Zaštitnik građana Saša Janković rekao je da zabrinjava što i dalje ima onih koje diskriminišu ne samo građani, nego i institucije. "Zato je potrebno podstaći one koji trpe diskriminaciju da nam se obrate, jer to može da se reši, i postoji zakonska i ljudska spremnost da se to uradi", rekao je Janković.

Na konferenciji je ukazano i da se procenjuje da u Srbiji, pored 3.200 registrovanih inficiranih, ima još oko 1.100 osoba koje ne znaju da su inficirane HIV-om.

U nedelju, 15. maja, povodom Međunarodnog dana sećanja na preminule u više gradova u Srbiji održaće se akcija pod sloganom "Uključi, nauči, osnaži". Ovaj međunarodni dan se od 1983. godine obeležava u svetu u trećoj nedelji maja u znak sećanja na preminule i da bi se pokazala solidarnost s ljudima koji žive sa HIV-om, da bi se podigla svest u društvu, smanjila stigma i diskriminacija i dala nada novim generacijama.

  • Anonimus

    13.05.2016 17:18
    Trebalo bi da nassa zdravstvena sluzzba visse testira unutar grupacija osoba sa rizicnim ponasanjem. Tada bi dobila mnogo realniju sliku o stanju infciranosti HIV virusom u Srbiji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija