Od početka turističke sezone u udesima poginula 121 osoba

Od prve polovine juna i početka turističke sezone, na putevima u Srbiji dogodilo se oko 6.000 udesa u kojima je poginula 121 osoba, pokazuju podaci saobraćajne policije.
Prema rečima Aleksandra Radenkovića iz Uprave saobraćajne policije, to je 16 poginulih više nego u istom periodu prošle sezone, iako je broj saobraćajnih nesreća na približno istom nivou. On je naveo da se u vreme letnjih godišnjih odmora događa ubedljivo najveći broj saobraćajnih nezgoda, jer je tada na putevima više vozila, a povećan je i broj dvotočkaša, kao i pešaka na ulicama.
 
"Analize koje smo mi u uradili pokazuju da je u poslednjih 10 godina, u periodu turističke sezone, prosečno godišnje ginulo čak 300 osoba. Prepoznali smo problem, pa je prosek znatno smanjen u poslednje tri godine", rekao je Radenković. Prema njegovim rečima, od početka godine na drumovima u Srbiji dogodilo se oko 20.000 saobraćajnih udesa, u kojima je poginulo 330 osoba, dok je oko 11.000 osoba povređeno.
 
On ističe da policija kontinuirano sprovodi akcije pojačane kontrole saobraćaja, koje su prvenstveno usmerene na otkrivanje i sankcionisanje prekoračenja brzine, vožnje pod dejstvom alkohola i nevezivanje pojasa. Upravo ta tri prekršaja su institucije EU koje se bave bezbednošću saobraćaja okarakterisale kao "tri ubice".
 
Radenković je apelovao na sve vozače da u toku turističke sezone pokažu malo više strpljenja i razumevanja u saobraćaju i da ne pokušavaju da vreme, koje su izgubili na graničnim prelazima ili naplatnim stanicama, nadoknade brzom vožnjom.
 
Profesor saobraćajnog fakulteta Milan Vujanić smatra da se zakasnilo sa prevencijom, te da se plaća danak svemu tome na putevima. Uzroci nesreća na autoputevima su, kako kaže, dugo čekanje na ulasku i izlasku sa auto puta ili graničnim prelazima, pa vozači brzom vožnjom pokušavaju da nadoknade izgubljeno vreme.
 
"Zamislite vozača koji je krenuo iz Švedske u Grčku pa stoji na Horgošu ili Batrovcima, koji nakon toga gleda da nadoknadi izgubljeno vreme i divlja kroz Srbiju. Takođe, temperatura u vozilu po ovakvom vremenu, bez obzira na klimu, nije prijatna", kaže Vujanić.
 
Rigoroznija kaznena politika ne bi smanjila broj saobraćajnih nesreća, kaže on, jer je iskustvo pokazalo da ona daje rezultate samo u prvih nekoliko meseci, a posle toga da rezultata nema, već akcenat treba staviti na prevenciju, kao što rade zapadne zemlje. Vujanić kaže da je jedan od preduslova za preventivu više policije na važnim saobraćajnicama, jer se pokazalo da vozači ne prave prekršaje ako vide da je njihovo ponašanje praćeno. 
 
"Ako vide policajca na raskrsnici ili kameru koja snima niko neće proći kroz crveno. Onog momenta kada je učesnik u saobraćaju svestan da se njegovo ponašanje prati i da neko gleda da li se on ponaša u skladu sa propisima, tada se kloni nepravilnog ponašanja", naglašava Vujanić. On kaže da bi samo prisustvo policije na važnim saobraćajnicama mnogo pomoglo, da razume da MUP ima ograničena sredstva, ali da se na tome ne bi smelo štedeti.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Počinje popis belih roda u Srbiji

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštilo je danas da će od 22. aprila do 31. maja raditi prvi krug popisa belih roda u Srbiji, a u drugom krugu popisivaće rode od 17. juna do 15. jula.