Bebi frendli program u Srbiji pred gašenjem

Bebi frendli program u Srbiji se od samog početka nije primenjivao onako kako je to zamislio Unicef, a sada se već razmišlja i o njegovom ukidanju.

"Bebi frendli? Ne, ne bih ja to. Tamo je beba stalno s tobom, niko da ti pomogne i pokaže bilo šta, mučiš se a tek si se porodila." Ovako obično reaguju tek porođene žene ako ih pitate da li će u bebi frendli program ili ne.

Međutim, nije samo u Srbiji bebi frendli program pod lupom. I u svetu se, nakon 25 godina od pokretanja inicijative, sve češće postavlja pitanje da li je on zaista dobar za majke i novorođenčad sa svojih 10 famoznih pravila.

Kako se ovaj program ne odnosi samo na dojenje, tako se u obaveznim pravilima programa u bolnicama zabranjuje korišćenje duda varalica, ali se isto tako zabranjuje bebama dohrana adaptiranim mlekom, osim u slučajevima kada je to medicinski opravdano. I tako se dolazi do tog zaključka "osim" - što bi u praksi značilo ukoliko je program jasan i decidirano zabranjuje odnosno dozvoljava neka pravila, onda upravo ta rigoroznija pravila baš i nisu uvek dobra za mame i bebe.

Prof. dr Snežana Rakić, direktorka GAK "Narodni front" kaže za "Blic" da je ovo porodilište modifikovalo ovaj program i da majke i bebe ne moraju biti stalno zajedno ukoliko je to želja porodilje.

"Da bi bebi frendli funkcionisao, mora da bude dovoljan broj sestara, a naš prvi problem je nedostatak zdravstvenog osoblja koje to može da isprati. Drugo, veliki je napor za ženu koja je porođena da odmah ustaje, da se bavi detetom. To je moguće ako u porodilištu ima dva ili tri porođaja dnevno. Ali ako ima više od 10, to je teško održivo. Tendencija svuda u svetu je da se žena što ranije pusti kući. A da bi se uspostavila laktacija i da bi se bebi frendli program ostvario, žena treba da bar tri do četiri dana bude u porodilištu, što više ni u svetu nije slučaj", objašnjava dr Rakić.

Ono što je dobro iz ove inicijative, ističe ona, jeste to što se žena podstiče da doji.

Ni u GAK "Višegradskoj" situacija nije drugačija. I oni su se susretali sa odlaskom žena iz porodilišta zbog bebi frendlija.

"Klinika je imala bebi frendli sistem pre nekoliko godina, ali smo ga napustili zbog nedostataka kadra, kao i zbog toga što dobar deo pacijentkinja nije bio zadovoljan i nije želeo to. Sada smo ponovo u polovini postelja uveli bejbi frendli sistem. On sada funkcioniše ne kompletnim kapacitetom, već ko hoće. Koliko su majke zadovoljne videćemo iz anketa. Ono što je činjenica jeste da su majke podeljene u želji da li su zadovoljne bebi frendlijem", ističe prof. dr Aleksandar Stefanović, direktor GAK "Višegradska",

Inicijativa za bejbi frendli bolnice je globalna inicijativa Svetske zdravstvene organizacije i Unicefa koja je pokrenuta 1991. godine. Ona ima za cilj da se svakoj bebi obezbedi najbolji mogući početak života tako što se stvara okruženje zdravstvene zaštite koje podržava dojenje i odgovarajuće prakse zdravstvene zaštite kao normu. 

Opširnije o ovoj temi možete pročitati na sajtu Blica.

  • LOL

    04.10.2016 11:05
    Kao i sve ostalo BF je uveden u Srbiju bez ikakvih priprema po pruncipu resice se to samo. I treba da bud ukinuto jer do dana danasnjeg nisu reseni problemi koji su trebali biti reseni od starta. Ne moze bf biti sproveden u bolnici sa manjkom osoblja. Na primer u Betaniji nezavisno od toga kako ste prosli na porodjaju (dali ste pukli, imali epiziotomiju, tezak vise casovni porodjaj, lak porodjaj)sve porodilje se tretiraju isto.Dopreme se do sobe , donesu im se bebe i snadjite se.Ja sam recimo imala veike komplikacije na porodjaju kao i beba, revizija puknute vagine, pucanje medjice +epiziotomija,napukla mokracna cev,posle porodjaja se razvila infekcija i beba i ja smo imali visoku teperaturu. Niko se nije udostoji da mi pomogne, da me posavetuje a nisam mogla na nogam da stojim kamoli da odem do vc-a. Jedino su pedijatrijske sestre bile humane i ponekad su dosle da me obidju, cak su odnele i bebu na sat dva da odspavam. Sreca u nesreci je bila ta sto sam sobu delila sa porodiljom koja je imala lagan porodjaj i koja je dosetala iz sale u sobu. Ona mi je pomagala da odem na vc, ona mi je dodavala bebu na dojenje jer nisam moga da ustanem i da je izvadim iz onog kaveza sto bi trebalo da predstavlja kolevku. U svakom sl. drago mi je ako ukinu taj program jer mi definitivno nismo dovojno spremni da sprovedemo bf, inkluziju i slicne stvari.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija