Bitan uslov za registraciju automobila od skoro više ne važi

Za registraciju automobila građani su do sada morali da imaju izmirene sve novčane prekršajne kazne, ali od sada to više ne važi.
Ustavni sud Srbije, naime, proglasio je član 336. Zakona o prekršajima neustavnim po kojem građani koji nisu izmirili određene novčane kazne ne mogu da dobiju vozačku i probnu vozačku dozvolu, potvrdu o registraciji, odjavu vozila...
 
Ipak, Ustavni sud Srbije je odbacio zahtev za obustavu izvršenja pojedinačnih akata ili radnji preduzetih na osnovu ovih odredaba, piše "Blic".
 
Zahtev za ocenu ustavnosti člana 336. Zakona o prekršajima iz 2013. godine podneo je Zaštitnik građana, ocenjujući da se njime ograničavaju ustavna prava građana, koji se stavljaju u neravnopravan položaj u odnosu na druge građane. Međutim, u toku trajanja postupka pred Ustavnim sudom, usvojen je novi Zakon o prekršajima koji je od svih osporenih zabrana zadržao zabranu registracije i izdavanja saobraćajne dozvole. Ustavni postupak po ovoj inicijativi je obustavljen usvajanjem novog zakona prošle godine, ali je Sud nastavio rad po službenoj dužnosti, što je rezultiralo ocenom o neustavnosti člana 336. Zakona o prekršajima.
 
Naime, osporeni član 336. odnosi se na posledice upisa građana u registar novčanih kazni. Taj član predviđa da se u svrhu naplate izrečene novčane kazne, troškova postupka i drugih dosuđenih novčanih iznosa koji su evidentirani u registru novčanih kazni, kažnjenom licu dok u potpunosti ne izmiri dugovani iznos neće dozvoliti:
 
1) izdavanje vozačke dozvole i probne vozačke dozvole;
 
2) izdavanje potvrde o registraciji, saobraćajne dozvole, registarskih tablica i registracione nalepnice, potvrde o privremenoj registraciji vozila i privremenih registracijskih tablica;
 
3) odjava vozila.
 
Takođe, taj zakonski član navodi da se posebnim zakonom može predvideti i privremeno uskraćivanje izdavanja ili produženja važnosti drugih dozvola i dokumenata, ali da se ne može uskratiti izdavanje ili produženje važnosti dozvola i dokumenata kojim bi se ugrozilo ostvarivanje Ustavom garantovanih ljudskih i manjinskih prava, zdravlje i bezbednost ljudi, životna sredina ili imovina većeg obima.
 
Odluku o neustavnosti odredbe 336. Zakona o prekršajima Ustavni sud je doneo na sednici od 3. novembra.
  • sarkazam

    16.11.2016 10:11
    @Zwezdovski
    ne znaš za sarkazam? da si pročitao do kraja komentar koji je @ex chapman ostavio bilo bi ti jasno...

  • Zwezdovski

    16.11.2016 09:39
    @ ex chapman
    Bate, paz' da se ne utušiš s tim sendvičem.
  • Observer

    16.11.2016 09:35
    Žrtva
    Ja sam žrtva ove odredbe o prekršajima, a navodni prekršaj nije dobio pravosnažnost,jer se još vuče po Upravnom Sudu zbog moje Žalbe. Mogao sam da čekam da se ovaj razbojnički član ukine pa da sad registrujem auto, koji bi držao na parkingu od letos. Razbojnici iz Skupštine su znali da je odredba neustavna, ali se treba oteti lova narodu pa ne pitaj kako. Da li će neko od razbojnika za ovo odgovarati, po tužbi Zaštitnika građana, ili ih štiti poslanički imunitet, kao medvede ? Kad će da se vrati oteta lova ?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija