Direktor Petnice: Državne škole pohađaće samo siromašni

Obrazovni sistem Srbije je zacementiran i toliko zastareo da je u njemu nemoguće izvesti reformu u skladu sa potrebama savremenog doba, izjavio je direktor Istraživačke stanice Petnica Vigor Majić, uz ocenu da je perspektiva školstva siva i da će ubuduće u Srbiji državne škole pohađati samo deca siromašnih.
- I ako hoćemo da radimo reformu obrazovnog sistema u Srbiji, ne možemo, jer taj sistem je toliko zastareo da ne dopušta ništa fleksibilno - ocenio je Majić. On je rekao da je zbog toga pesimista i da srpskom školstvu predstoji sivo vreme i ekspanzija privatih škola.
 
- Biće dve grupe škola, jedne, koje će želeti da ponude kvalitet, znajući da postoji deo stanovništva spreman da plati kvalitetno školovanje, i druge koje će nuditi nekvalitet, kroz površnost jer postoji takođe deo koji će platiti da dobije papir. A i jedne i druge će iz državnog sistema školstva izvlačiti ono malo preostalih dobrih nastavnika - ukazao je Majić.
 
On je predočio da je to već viđeno u mnogim zemljama i da će ubuduće ići u državnu školu značiti da ste vrlo siromašni i ne vodite računa o obrazovanju svoje dece.
 
Majić je rekao da školstvo u Srbiji služi za zapošljavanje u državnoj upravi - da se negde zaposli 120.000 ljudi, a Univerzitet je ogromna institucija koja postoji sama zbog sebe i neće da se menja. On je kao primer naveo da Biološki fakultet ne školuje biologe, već nastavnike biologije.
 
Prema njegovim rečima, ni Evropa nije svetao primer i EU ima obrazovnih sistema koliko država, a nije uspela da ih uskladi sa tehnološkim promenama. U tome su mnogo uspešnije zemlje Azije, istakao je on.
  • www

    16.12.2016 16:52
    @Nada
    Na koji to "zapad" mislite? U čitavoj Evropi relevantne privatne škole (one čiji se kvalitet može smatrati višim od državnih), postoje SAMO u Velikoj Britaniji i Švajcarskoj. Osim toga, postoje još u SAD. U Velikoj Britaniji se bitno razlikuju od državnih, znatno su bolje. Međutim, kada dođemo do nivoa univerziteta, državni su ZNATNO bolji od privatnih. U Švajcarskoj privatne škole uglavnom služe za "zbrinjavanje" bogataške dece iz celog sveta i ne ističu se kvalitetom. U većini zapadnoevropskih država NKAKVE privatne škole ne postoje. Postoje neke crkvene. U SAD privatne škole se često ne razlikuju po kvalitetu od državnih, čak ni na nivou univerziteta. Ističu se neke škole, ali ne po tome što su privatne, više po tome gde se nalaze. Što se najvažnijih evropskih država tiče, Francuske i Nemačke na primer, ne samo da su privatne škole izuzetno retke, nego uglavnom služe kao poslednja opcija veoma problematičnoj deci i više su neki posebni "popravni domovi". U ove dve države čak je strogo obavezujuće upisivati decu u školu po teritorijalnom principu, tako se izbegava svaka separacija i diskriminacija: deca se školuju tamo gde stanuju.
  • ex chapman

    16.12.2016 15:50
    @gimnazija
    ni jovina nije što je nekad bila. kad sam ja išao nismo imali stakleni krov, ali bar nismo morali da pevamo na mitinzima SNSa. i ti profesori što su tebi predavali pre decenije, a meni pre malo više, većinom su otišli... a zarad fensi donacija za fensi šminkanje fensi zgrade moraju da trpe nedotupavnu i bezobraznu decu lokalnih moćnika i kriminalaca!
  • ex chapman

    16.12.2016 15:40
    @Nada
    neće nikad! jer VI ste vazda u nekoj tranziciji: iz jednog sistema u drugi, od nemila do nedraga...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija