Građani u svom okruženju ne žele LGBT osobe, Albance i migrante

Građani Srbije najveću distancu imaju prema pripadnicima LGBT populacije, Albancima i migrantima, pokazalo je danas predstavljeno istraživanje "Odnos građana i građanki prema diskriminaciji u Srbiji".
Za 16 odsto građana Srbije diskriminacija prema pojedinim grupama je prihvatljiva, takođe je pokazalo istraživanje.
 
Pre tri godine, kada je rađeno isto istraživanje, 20 odsto ispitanika nije prihvatalo da migranti budu građani Srbije, a sada je taj broj porastao za 11 odsto. Procenat onih koji ne bi voleli da im migranti budu komšije porastao je sa 23 na 30 odsto. Ipak, broj onih koji bi se protivili tome da migrant bude član njihove porodice, smanjio se, pa umesto 50 odsto ispitanih sada se tako izjasnilo njih 38 odsto.
 
Četvrtina ispitanika ne želi da im pripadnici LGBT populacije budu kolege, trećina ne želi da se sa njima druži, dok polovina ne želi da pripadnik ili pripadnica te populacije bude vaspitač ili vaspitačica njihovom detetu.
 
Prema istraživanju, 45 odsto građana navelo je da ne želi Albanca za člana porodice, dok je takav stav pre tri godine imalo 57 odsto ispitanika.
 
Više ljudi bi prijavilo diskriminaciju
 
Poverenje u državne institucije raste, pa se broj građana koji bi se zbog diskrimincije obratili državnim institucijama u protekle tri godine povećao sa 32 na 63 odsto, pokazala je anketa. Sudeći po odgovorima ispitanika, raste poverenje građana u rad policije i rad Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.
 
Tako je 2013. godine dva odsto građana reklo je da bi se u slučaju diskriminacije obratilo Povereniku, dok je ove godine taj procenat 18. Pre tri godine 10 odsto građana bi se zbog diskriminacije obratilo policiji, dok bi sada to učinilo njih 21 odsto.
 
Ispitivanje je pokazalo i da 13 odsto ispitanika smatra da je u nekom trenutku svog života doživelo diskriminaciju.
 
Istraživanje na 1.200 ispitanika realizovala je agencija "Faktor plus" tokom juna ove godine. Prethodno istraživanje takve vrste urađeno je 2013.
  • Boris

    22.12.2016 13:59
    @mirko
    Mi imamo svoju državu, bogatiju i uređeniju od vaše gubernijske dzamahirije
  • djoxy

    22.12.2016 13:16
    A nas inace svi vole .
  • Srbin

    22.12.2016 11:54
    @Mirko
    i Hrvate

    U mom ulazu zivi jedan Hrvat . Kada sam imao problema sa vodom on mi je JEDINI pomogao . Ni jedan jedini od Srba u ulazu nije cak hteo posteno ni da me saslusa a kamoli pomogne .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija