Novinarska udruženja zabrinuta za slobodu govora zbog presude NIN-u

Novinarska i medijska zajednica pružila je punu podršku redakciji NIN-a u osporavanju prvostepene presude Višeg suda u Beogradu, koji je odlučio da je NIN povredio ugled i čast ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića objavljivanjem teksta "Nebojša Stefanović: Glavni fantom iz Savamale" u junu prošle godine.
Viši sud u Beogradu naložio je da NIN isplati ministru 300.000 dinara, kao i troškove postupka. Kako se navodi u saopštenju sedam medijskih udruženja, državni funkcioneri imaju obavezu da trpe javnu kritiku, a presudom NIN-u šalje se zabrinjavajuća poruka medijima šta može da im se dogodi ako negativno pišu o državnim funkcionerima.
 
"Zaprepašćeni smo tvrdnjom sudije Slobodana Keranovića da novinarski stav o političkoj odgovornosti jednog ministra u Vladi Srbije spada u 'nedopuštene', 'neistinite' i 'nedozvoljene informacije'. Zabrinuti smo za slobodu izražavanja u Srbiji ako se oštra kritika rada ministra, obrazložena u rečenicama u kojim novinarka Sandra Petrušić pravi jasnu razliku između izričitih tvrdnji i pretpostavki, na sudu proglašava za “nedozvoljenu informaciju”. Kako novinaru može biti 'nedozvoljeno' ono što mu je posao: da prikuplja informacije i da na osnovu prikupljene građe sugeriše moguće zaključke?", pitaju se ova udruženja.
 
"Smatramo veoma zbunjujućim i kontradiktornim to što sudija Keranović u presudi priznaje da sud 'nije mogao, a nije bio ni nadležan da utvrđuje ko su organizatori događaja u Hercegovačkoj ulici', ali ipak dodaje da je isti sud 'svakako utvrdio da su neistinite informacije da je Nebojša Stefanović bio organizator, učesnik i pomagač' rušenja u Hercegovačkoj ulici. Veoma smo radoznali kako će se o tako eksplicitnoj prezumpciji nevinosti ministra izjasniti Apelacioni sud koji će o ovoj presudi odlučivati u drugostepenom postupku, po žalbi NIN-a. Je li tužilaštvo koje vodi istragu obavešteno o izričitom stavu sudije i hoće li taj stav uticati na istragu?", navodi se u saopštenju. 
 
Medijska udruženja su takođe izrazila nadu da će se Apelacioni sud temeljnije od Višeg suda posvetiti ovoj dilemi.
 
Saopštenje su potpisali Nezavisno udruženje novinara Srbije, Udruženje novinara Srbije, Asocijacija medija, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija, "Slavko Ćuruvija" Fondacija i Poslovno udruženje Lokal press.
 
Reagovanje glavnog i odgovornog urednika NIN-a Milana Ćulibrka na presudu možete pročitati OVDE.
  • booow

    05.01.2017 20:33
    Sta kazu patrijote o ovoj temi ?
  • Placenik

    05.01.2017 19:55
    Soros, CIA, Vatikan
    Botine se uvek pojave kada je neki ozbiljniji tekst. Vodja bot rekao da moraju da reaguju.
    Neki vid slobode - Nikada je niste imali, sada je banja.
    Kazna - Trebalo je vise, dirali postena co'eka.
  • Nik

    05.01.2017 18:38
    Da je NIN-u stalo do slobode media bio bi free online kao i 99.99% e-novina na netu. Neka placaju kad su stipse!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija