Inspektori neće otvarati rezervoare građana

Informacija da dve uredbe koje su nedavno stupile na snagu, o kontroli porekla i kvaliteta derivata nafte i biogoriva, neće targetirati fizička već samo pravna lica, obradovaće vozače putničkih vozila u Srbiji.
Kako piše "Danas", te dve uredbe propisuju da tržišni inspektori uz asistenciju policije od sad imaju pravo da zaustavljaju i vozila u saobraćaju kako bi proverili da li je gorivo u njihovim rezervoarima markirano. Markiranje goriva se u Srbiji primenjuje kako bi se sprečilo njegovo točenje van registrovanih benzinskih pumpi, a postupak je uveden u cilju usaglašavanja sa propisima Evropske unije. 
 
Takva mera je zabrinula vozače u Srbiji koji nabavljaju gorivo u zemljama iz okruženja, jer nije objašnjeno kako će moći da dokažu da gorivo nisu kupili kod švercera, već na regularnim benzinskim pumpama. Međutim, kako Danas saznaje u republičkoj tržišnoj inspekciji, razloga za brigu, bar za građane nema, jer će se kontrola porekla goriva u rezervoarima proveravati isključivo kada je reč o rezervoarima kamiona, autobusa i poljoprivrednih vozila.
 
"Vozači, fizička lica, odnosno građani koji imaju vozila za ličnu upotrebu nemaju razloga da brinu jer od njih niko neće tražiti da dokazuju poreklo goriva u rezervoarima svojih automobila. Takva praksa ne postoji nigde u razvijenim zemljama pa nema potrebe da se uvodi ni u Srbiji. S jedne strane takvu kontrolu bi bilo veoma komplikovano izvesti, a s druge, što je i najvažnije, vozači automobila za ličnu upotrebu nisu zanimljivi švercerima naftnih derivata. Naime, potrošnja njihovih automobila nije velika pa oni nisu interesna grupa ka kojoj se orijentišu nelegalni trgovci. Oni svoje mušterije traže među transportnim preduzećima i poljoprivrednim gazdinstvima koji troše velike količine goriva što švercerima omogućava da se ugrade u cenu i ostvare zaradu u "sivoj zoni". Naš primarni cilj je da upravo to sprečimo. Zbog toga je i uvedeno markiranje, a sada su doneti i propisi koji omogućavaju kontrolu porekla goriva i u rezervoarima vozila", poručio je Slaviša Petković iz tržišne inspekcije.
 
On dodaje da razloga za brigu nemaju sva transportna preduzeća i poljoprivredni proizvođači, već samo oni koji se snabdevaju na nelegalnom tržištu naftnih derivata.
 
"Ako transportno preduzeće ima urednu dokumentaciju da su vozila koja su predmet kontrole napuštala zemlju zarad službenih razloga i da su vozači tamo kupovali gorivo, i imaju račune da to dokažu, nikakve sankcije neće biti preduzete", objašnjava on za "Danas". 
 
Prema Petkovićevim rečima, kada je reč o poljoprivrednoj mehanizaciji teško bi bilo poverovati da su kombajn ili traktor putovali u okruženje kako bi se kupilo gorivo. 
 
"Sa druge strane, ona transportna preuzeća koja, uzgred rečeno ostvaruju povraćaj PDV-a i poljoprivredni proizvođači koji dobijaju subvencije od države, a gorivo nabavljaju od švercera, primarna su "meta" novih zakonskih rešenja. Jednostavno, za nelegalnu trgovinu naftnim derivatima važi 'nulta tolerancija u cilju suzbijanja sivog tržišta'", ističe Petković.
 
Inače, predviđene kazne za pravna lica koje se snabdevaju švercovanim gorivom iznose do dva miliona dinara, a za preduzetnike i poljoprivredna gazdinstva ta kazna je 500.000 dinara. Podaci pokazuju da je u protekle tri godine, koliko se gorivo markira, oko 30 odsto dizela, koji je sada u prometu, prešao iz sive zone regularne tokove.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Počinje popis belih roda u Srbiji

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštilo je danas da će od 22. aprila do 31. maja raditi prvi krug popisa belih roda u Srbiji, a u drugom krugu popisivaće rode od 17. juna do 15. jula.