Koliko je novca dobio Tanjug je tajna

Koliko je državnog novca Srbije za nekoliko meseci 2016. godine dobila novinska agencija Tanjug za sada je tajna, objavio je analitički sajt Istinomer.
Sama računica je, kako Istinomer zaključuje iz odgovora Uprave za trezor Ministrarstva finansija Srbije, "toliko komplikovana i zahtevna da bi maltene cela država morala da stane, a to bi imalo dalekosežne posledice po ekonomiju zemlje", piše Istinomer.
 
Novinarka Istinomera tražila je od Uprave za trezor da joj dostavi podatke o tome koliko je novinska agencija Tanjug dobila novca od maja do oktobra 2016. godine. Uprava je to odbila, a na žalbu koju je Povereniku za informacije od javnog značaja podnela novinarka Istinomera, Uprava je navela da bi "potraga za tim podacima u njihovim bazama mogla da ugrozi poslove koji se odnose na izvršenje republičkog budžeta".
 
"Imajući u vidu njegovu obimnost, složenost, strukturu i sadržinu, (to bi) ugrozilo tehničke procese i dovelo do nemogućnosti obavljanja poslova koji se odnose na izvršenje državnog budžeta, budžetsko računovodstvo i izveštavanje, javna plaćanja i druge poslove državnih finansija, što bi se odrazilo na pad performansi sistema, dovelo do opterećenosti sistema i ugrožavanja bezbednosti informacionog sistema upravljanja javnih finansija, i imalo za posledicu umanjenje sposobnosti države da upravlja ekonomskim procesima u zemlji", navela je Uprava za trezor u odgovoru Povereniku.
 
Istinomer je na sajtu naveo da je "potpuno isti zahtev slao u maju i podatke dobio bez ikakvih problema". Taj sajt je naveo i da se Uprava za trezor poziva na Član 13. Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, "pa se tako zaključuje da Istinomer ovim zahtevom zloupotrebljava slobodan pristup".
 
Poverenik je, nakon žalbe Istinomera, naložio Ministarstvu finansija Srbije da tražene informacije dostavi u roku od pet dana.
 
Novinska agencija Tanjug zvanično je prestala da postoji 31. oktobra 2015. godine, kada je istekao zakon o toj agenciji.
  • Posmatrač

    24.02.2017 22:46
    Ne da se, starina
    Već više 20 godina poletna i za moderno, neoliberalno doba pravoverna Beta, pokušava da mu dođe glave i konačno zauzme njegovo mesto, ali se stari, iskusni Tanjug ne da. Žilava starina koja zaslužuje svako poštovanje, boljševici su, sine moj, još 1943. to napravili! Najlepše u aktuelnoj srpskoj verziji te berbe jeste što između elitnih neoliberala, danas, i boljševika kao avangarde, a to će reći elite radničke klase i celog društva, juče, nema ama baš nikakve razlike!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija