Kompanija Ziđin negira da su njeni radnici u štrajku zbog uslova rada

Kompanija Ziđin u Boru je danas negirala navode medija da su njeni radnici, angažovani preko kompanije Jinshan na izgradnji jalovišta za potrebe novog rudnika bakra "Čukaru Peki", protestovali tražeći bolje uslove za rad.
Kompanija Ziđin negira da su njeni radnici u štrajku zbog uslova rada
Foto: Pixabay
"Radnicima kompanije Jinshan dozvoljen je štrajk, kao i svaka druga aktivnost koja se odnosi na slobodu izražavanja, koja je u skladu sa zakonima Srbije", navedeno je u kompanijskom saopštenju.
 
Kompanija je objasnila da su se kineski radnici okupili jer su želeli da dobiju vakcinu protiv korona virusa kako bi mogli da otputuju u Kinu i proslave Novu godinu u februaru, ali zbog nedostatka avionskih karata realizacija putovanja u Kinu iz objektivnih razloga nije moguća.
 
Jinshan, kako se navodi, svake nedelje organizuje PCR testiranje za kineske radnike, a oni koji su "korona pozitivni" su smešteni u posebnim spavaonicama radi sprečavanja širenja korona virusa i nijedan kineski radnik nije, kako su objavili mediji, "prinudno odveden u nepoznatom pravcu".
 
U toj kompaniji ističu da su plate domaćih i kineskih radnika iznad proseka plata u Boru i okolini za puno radno vreme od 40 časova nedeljno i da nijedan domaći ili kineski radnik nije radio 250 sati mesečno.
 
Kineski radnici, kako je navedeno, angažovani su u skladu sa Zakonom o strancima i Zakonom o zapošljavanju stranaca, tako da su neistiniti navodi o izigravanju zakona Srbije.
 
"Spavaonice radnika su opremljene isključivo novim nameštajem, instalacijama i uredjajima, a kompanija Jinshan je za svoje radnike uspostavila kantine, sa dovoljnom količinom hrane i vode za svakog radnika, u kojima kineskim kuvarima u pripremi kineskih specijaliteta pomažu domaći kuvari", navodi se u demantiju Ziđina.
 
Dodaje se da "građani Srbije i Kine koji žive i rade u Boru, kao i lokalna administracija, mogu da posvedoče o uključenosti kineskih radnika u život Bora jer je Ziđin otvorio u Boru perionicu veša, uređuje hotel, plažu i sportske terene na Borskom jezeru, tako da je informacija o zabrani kretanja kineskih državljana lako proverljiva".
 
Ističe se da prevoz, smeštaj, troškovi ishrane, privatna zdravstvena nega, dozvole boravka i radne dozvole kineskih radnika za Jinshan predstavljaju veliki trošak, ali da je kompanija na to primorana zbog nedostatka radnika građevinske struke u Srbiji. Navodi se da ne postoji "crna lista" nepoželjnih radnika, već, naprotiv, postoji manjak radnika i menadžera sa iskustvom.
  • crni domino

    20.01.2021 19:20
    A da nije slucajno zbog groiznih uslova za zivot i rad, da im se uopste nezna radno vreme!? Samo pitam gospodo diktatorcici!
  • Aca

    20.01.2021 08:32
    Zar je ...
    Eto navikava se na sve. Zasada ropstvo sa njihovim radnicima a sutra će na nama. Mi ćutimo i prodajemo se svemu. Možda je razlog u dalekoj prošlosti kada smo se navikli da se deca uzimaju i vode u Otomansko carstvo. Što da ne i sve drugo....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Mali: Od 1. maja jeftiniji gas za privredu

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da je jedan od najvažnijih rezultata upravo završene Misije MMF postignuta saglasnost u vezi sa promenom metodologije obračuna cene gasa za privredu.