Rasplamsao se rat zbog novca koji se uzima na gasu
Ona je naglasila da su ona i Ministarstvo energetike za godinu dana uradili više za Južni tok nego bilo koje prošlo ministarstvo ili vlada.
"Srbijagas je pretnja bilo kakvom infrastrukturnom projektu u gasnoj politici. A ne ja niti Ministarstvo energetike. Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović obmanjuje javnost kako ima podršku Rusije", rekla je Mihajlović, i dodala da iza njega stoje lobiji, da je on zapravo "slika jačine određenih lobija u Srbiji, samo njihov eksponent". Konrektno, rekla je, u pitanju je kompanija RST.
"Gas je, objasnila je, energent na kojem može mnogo da se zaradi, a energetika je sektor gde se obrću stotine i stotine miliona evra. U svakoj državi je energetika povezana s politikom. I to ništa nije neobično, samo je pitanje kako će to da se iskoristi - da li u interesu Srbije ili u interesu svakojakih lobija. Mora jasno da se kaže da je Bajatović izbor SPS da bude direktor Srbijagasa. Rezultati pokazuju da on nije bio najbolje rešenje", rekla je Mihajlovićeva za Nedeljnik i dodala da "nije Bajatović jači od države, niti sme biti".
Poslovanje Srbijagasa, rekla je, nije u interesu Srbije već duže vreme. I to preduzeće opterećuje svakog građanina. "Uopšte ne govorim o Jugorosgasu kao posredniku, nego je problem što imamo još jednu posredničku kompaniju - RST - koja nabavlja gas po veoma niskim cenama, stacionirana je u samom Srbijagasu, a prodaje gas najvećim potrošačima Srbijagasa. Dakle, RST direktno oduzima 30 odsto tržišta Srbijagasu i zarađuje milione i milione. Pa, ja to onda vidim kao lobi", navela je ona.
Mihajlovićevoj otkazan put u Moskvu
U međuvremenu je sastanak Zorane Mihajlović sa ruskim ministrom energetike u Moskvi, pomeren zbog obaveza domaćina.
Mihajlovićeva je trebalo sutra da se sastane sa Aleksandrom Novakom, ali je sastanak pomeren zbog obaveza ruskog ministra koji se trenutno nalazi u službenoj poseti jugoistočnoj Aziji. Novi datum sastanka biće poznat u najkraćem roku, a neposredno nakon otvaranja radova na otvaranju gasovoda Južni tok u Srbiji, zakazanog za 24. novembar.
Bačević: Rusi zameraju zbog istupa Mihajlovićeve
Ministar prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja i kopredsednik komiteta za saradnju sa Ruskom Federacijom, Milan Bačević, kaže da Rusi imaju zamerke na to što Ministarstvo energetike želi da izmeni gasni sporazum.
Kako je objasnio, to se odnosi na zahteve Zorane Mihajlović da se podigne runda renta, koja sada iznosi tri odsto, i izbace posrednici u uvozu gasa - Jugorosgas i RST. Upravo je rudna renta osnovna tačka nesporazuma između njegovog i Ministarstva energetike, objasnio je Bačević, napominjući da su tačne tvrdnje Mihajlović da je rudna renta od tri odsto niska i da na tome gubimo 25 miliona evra godišnje.
S druge strane, kaže Bačević, Srbija ne plaća penale za nepovučene količine gasa, koji bi iznosili 200 do 300 miliona evra godišnje.
Bačević je za NIN istakao da je ruska strana imala primedbe i na emisiju "Insajder" i učešće ministarke energetike u njoj. Primedba je po njemu bila potpuno suvisla. - Kako je moguće da u Srbiji ide jedan TV serijal, koji, po njihovoj proceni, direktno ruši Južni tok, a da u tome učestvuju državni službenici, koji treba da poštuju taj sporazum. Prema mišljenju ruske strane, sporazum treba da obavezuje i one koji mu se suprotstavljaju - istakao je Bačević, dodajući da je poslovanje preko ćerki firmi uobičajeno za Gasprom.
Na pitanje zašto ne pomogne ministarki energetike u naporima da se popravi Energetski sporazum, Bačević je rekao da se ne slaže s njom oko toga, a da njeni pokušaji "mogu samo da pokvare naše odnose sa Rusijom ili suspenduju Južni tok, što nikako ne želimo".
Bajatoviću uručena lokacijska dozvola za "Južni tok"
Ministar građevine Velimir Ilić uručio je danas lokacijsku dozvolu za izgradnju Južnog toka izvršnom direktoru preduzeća "Južni tok Srbija" Dušanu Bajatoviću.
Lokacijska dozvola za izgradnju tog velikog infrestrukturnog projekta uručena je Bajatoviću, u prisustvu ministra Bačevića i ministra regionalnog razvoja i lokalne samouprave Igora Mirovića. Početak izgradnje gasovoda Južni tok kroz Srbiju najavljen je za 24. novembar.
Taj magistralni gasovod jedna je od najvrednijih investicija u Srbiji u poslednjih nekoliko decenija i, kako je danas najavio Bajatović, sve je spremno za početak radova na tom gasovodu, koji će se graditi oko dve godine, a vrednost tog projekta, prema najnovijim procenama, je milijardu i 925 miliona evra. Preostalo je još da se raspiše tender i da bude izabran izvođač, za šta su ostale samo dve ili tri sedmice vremena, rekao je on.
Deonica Južnog toka kroz Srbiju, duga je 421 kilometara i na njegovoj izgradnji biće direktno angažovano oko 25.000 ljudi, a posredno oko 100.000 hiljada radnika iz srpskih građevinskih kompanija, proizvođača opreme i preduzeća iz uslužnih delatnosti. Zahvaljujući tom projektu, Srbija će postati regionalno energetsko čvorište, biće energetski bezbedna, imaće mogućnost da gradi elektrane na gas, a očekuje se i godišnji prihod od nekoliko stotina miliona evra od tranzitnih taksi, jer je reč o magistralnom gasovodu kroz našu zemlju.
Komentari 45
cak
napred
worker
Mile
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar