Pančevo: Sve više pacijenata, sve manje sestara

U svakoj zdravstvenoj ustanovi prvi susret pacijenta je sa medicinskom sestrom. Međutim, po nalogu Ministarstva zdravlja, od 2012. godine nijedna sestra nije zaposlena u Domu zdravlja, a broj se iz godine u godinu smanjuje.
U svakoj zdravstvenoj ustanovi prvi susret pacijenta je sa medicinskom sestrom. Međutim, po nalogu Ministarstva zdravlja, od 2012. godine nijedna sestra nije zaposlena u Domu zdravlja, a broj se iz godine u godinu smanjuje.

Trenutno u Domu zdravlja rade 202 sestre sa srednjom školom, 39 sa višom školom, kao i 52 stomatološke sestre i 17 zubnih tehničara.

Mada Ministarstvo propisuje koliko medicinskih radnika treba da bude u Domu zdravlja, pa po tome i pančevački ima višak zaposlenih, u praksi je drugačije. Zbog obima posla medicinske sestre koje su zadržale posao imaju sve manje vremena da se posvete pacijentima.

"Dobili smo kadrovski plan Ministarstva zdravlja, po kom smo imali dvadeset sestara viška. Pustili smo da se to reši prirodnim odlivom. Koleginice su odlazile u penziju, a na njihovo mesto niko nije dolazio. Do kraja godine bi trebalo da dođemo na pozitivnu nulu. Vrlo je teško zato što je sve više bolesnih, a sve manje sestara. Sestre su neko na koga pacijent prvo nailazi kada dođe u bilo koju zdravstvenu ustanovu, sestra se javlja na telefon, sestra zakazuje preglede i rame uz rame je sa lekarom. Mnogo se očekuje od sestre i sestre su malo umorne", kaže Jelena Kuručev Mitić, glavna sestra Doma zdravlja.

U domu zdravlja u Opštoj medicini radi najveći broj medicinskih sestara i tu se najviše oseća njihov nedostatak, jer se obim posla povećao, posebno sa uvođenjem elektronskog kartona.

"Od 2012. godine nijedna sestra nije dobila posao. Sve koje su primljene u Dom zdravlja primljene su na mesto porodilja, do godinu dana. Sve su dobro radile svoj posao i sve su bile adekvatna zamena. Opšta medicina je najopterećenija jer je i najveća služba. Ona najviše krizira. Posao sestre na selu je mnogo kompleksniji od posla sestre u gradu. One imaju i terene, i mrtvozorstva, i patronažu, i ginekologiju i pedijatriju. Ono što je raspoređeno u gradu u selu je skoncentrisano na jednu ambulantu. Sestre na selu su opterećene i ima ih malo. Vredne su, nikada se ne bune i ništa ne traže", dodaje Jelena Kuručev Mitić.

Broj bolesnih ljudi se povećava, a broj zdravstvenih radnika, kako lekara, tako i medicinskih sestara, smanjuje se. Nažalost, ni u Školskom dispanzeru, kada lekar ode u penziju, ne dolazi zamena, već se posao raspoređuje na preostale zaposlene, pa je i to jedan od razloga što se svuda stvaraju gužve, na šta se pacijenti najviše žale.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina

SVM samostalno na lokalne izbore u Vojvodini

Savez vojvođanskih Mađara (SVM) na predstojeće lokalne izbore u vojvođanskim opštinama i gradovima izlazi samostalno kao i u prethodnih 17 godina, saopštio je predsednik SVM Balint Pastor.