Godišnjica velike bitke kod Petrovaradina

Žitelji Petrovaradina danas obeležavaju 295. godišnjicu velike bitke u kojoj su se, na teritoriji sadašnjeg naselja, sukobile vojske Austrije i Otomanske imperije.

Žitelji Petrovaradina danas obeležavaju 295. godišnjicu velike bitke u kojoj su se, na teritoriji sadašnjeg naselja, sukobile vojske Austrije i Otomanske imperije.

Kustos Muzeja grada Novog Sada Siniša Jokić kaže za Radio 021 da bitka kod Petrovaradina, u kojoj je učestvovalo između 200 i 300 hiljada vojnika, predstavlja najveću bitku koja se desila na prostoru Novog Sada gledano kroz istoriju. Jokić ističe da je Petrovaradinske tvrđava tada predstavljala granično utvrđenje između hrišćanstva i islama, između dve civilizacije Evropske i Osmanske.

Kasnije se pokazalo da je Tvrđava kao vojno strateški objekat kroz čitavu istoriju postojanja pokazala presudni vojno-strateški značaj i koliko je ona ključna kao granična fortifikacija Habzburške monarhije kojoj smo i mi pripadali.

Svečanost povodom obeležavanja godišnjice bitke kod Petrovaradina počeće u 9.45h u prostorijama Mesne zajednice "Petrovaradin". Posle toga planira se odlazak na Tekije gde će se održati velika svečana misa u crkvi Gospe Marije Snežne, a potom će na brdu Vezirac biti položeni venci izginulim ratnicima. Otvaranje izložbe reprodukcija originalnih planova bitke kod Petrovaradina zakazana je za 14 sati u muzeju na Petrovaradinskoj tvrđavi.

Svečanosti će prisustvovati i predstavnici više stranih ambasada.

  • semtex

    06.08.2011 11:04
    @lala
    Ma jok,svoje su ljude slali...prosli bi kao na pocetku prvog svetskog rata:):):)
  • grba

    06.08.2011 07:54
    krsti polumesec
    Kao što pobednik piše istoriju, tako postavlja i obeležja. Krst na tekijskoj crkvi ne znači nikakav miroljubivi kompromis s polumesecom, neko izričito simbolizuje nadmoć onog prvog nad onim drugim. Setimo se da se na mestu crkve u vremenima pre bitke nalazio objekt (zvani tekija) u kome su se okupljali turski derviši, a hrišćani su ga posle bitke sravnili sa zemljom i tu podigli crkvu. Dakle, velikim krstom iznad malog polumeseca jasno se daje na znanje ko je tu nadređen a ko podređen. A ni sam Karlovački mir ne treba smatrati kao nerešen rezultat u fudbalu ili kao remi u šahu. Turci su realno bili poraženi i odbijeni. U istoriji ima bezbroj primera takvih formalnih ''mirova'' između poraženih i pobednika, pa makar pobede bile i Pirove.
  • Lala

    05.08.2011 23:37
    Pobeda
    A ja se umislio da su Srbi pobedili?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti