Imaju hepatitis, a ne mogu da se leče jer nema adekvatnih testova
Novosađanka Nada Mihaljčić, ima hapatitis C već sedam godina, a sada i početnu fazu ciroze jetre i lečenje joj je preko potrebno.
Međutim u Srbiji trenutno vlada velika nestašica PCR testova, koji proveravaju koji je tip virusa, kako bi mogla biti započeta terapija. Kada bi uradila ovaj test, lekari bi znali šta se u njenom telu dešava, koju terapiju da joj odrede i koliko će ona trajati. Nadu trenutno šetaju od specijaliste do Fonda, koji neće da joj overi uput kako bi došla za Beograd na testiranje, tako da joj ostaje samo da čeka.
Ovaj test trenutno ipak može da se uradi u privatnim klinikama, ali košta oko 300 evra, što je cifra koja za većinu obolelih predstavlja veliki izdatak. Kako 021 saznaje, takozvanih kvantitativnih PCR testova ima dovoljno, dok nestašica PCR testova za određivanje genotipa traje od aprila, a upravo su ti testovi neophodni za započinjanje lečenja. Oni su u proteklih 14 godina bili nabavljani putem donacija, kojih sada više nema.
Milotka Fabri, sa Klinike za infektivne bolesti KCV-a kaže da u Srbiji trenutno oko stotinu pacijenata čeka na ove testove, dok ih je na teritoriji Vojvodine oko dvadeset. Ona objašnjava da Klinički centar Vojvodine ima dovoljno kvantitativnih testova, dok na ovoj klinici genotipizacija i ne može da se uradi.
"Klinički centar Vojvodine radi redovno kvantitativne testove za hepatitis C. Mi kupujemo i nabavljamo svoje testove. Nedostaje genotipizacija, koja se nikada nije ni radila na KCV-u već se radi u Kliničkom centru Srbije i sasvim je logično da se to radi na jednom centralizovanom mestu u Srbiji", objašnjava ona.
RFZO nije nadležan
Iz RFZO-a kažu da su tek u junu obavešteni o nestašici PCR testova i da su sproveli hitnu nabavku, iako nisu za to nadležni.
"Nabavka PCR testova nije u obavezi i nadležnosti RFZO-a već u isključivoj nadležnosti zdravstvenih ustanova, koje su dužne da putem nabavke nabave potrebnu količinu, a RFZO da plati. Do juna meseca nismo bili upoznati sa eventualnom nestašicom PCR testova. Potom je utvrđeno da je potrošnja tih testova povećana od aprila, jer su ih u zdravstvenoj ustanovi upotrebljavali i za dijagnostiku drugih oboljenja, a ne samo hroničnog hepatitisa C, iako to nije bilo predviđeno", kažu iz RFZO-a.
"Sa jedne strane država je dodelila 300 terapija, a sa druge strane godišnje se otkrije 600 novoinficiranih, što znači da samo polovina novoinficiranih u jednoj godini može da se leči. Dodatni problem je što se testovi ne koriste samo za paciijente koji počinju sa terapijom i koji su na terapiji, za šta su i dobijeni. Oni koriste taj test za trudnice, transfuziju, transplantirane pacijente, pa količina koja treba da traje godinu dana, biva potrošena za pola godine. To je razlog zašto nema testova", ističe Uroš Rajaković za 021. (Gordana Ćosić)
Komentari 6
Ćevara
Ćevara
Farmacija ne prodaje lekove sa Marsa već koristi sirovine sa Zemljine kugle!!!
Jetra se ne leči!!! Jetra se regeneriše sama! Ako je jako mala i bolesna pomozite joj sami i hitno!
Ne jedite ništa masno, jako nauljeno, ne pijte alkohol i PIJTE SURUTKU U OGROMNIM KOLIČINAMA!
Za tri meseca će te videti rezultate.
Čuj test 9000 ???
Za te pare kupite teletinu, pileće belo, surutku, mladog sira, spanać, blitvu, ribu, sardinu...
Zaboravite na Apoteku. Imao sam hepatitis pre 35 godina...Imao ...
Jeste skup ali je cena oko 9000 RSD, što je daleko manje od 300 evra.
Koga interesuje neka okrene par laboratorija i dobiće istu informaciju do koje sam i ja došla.
Informacija da je test ipak malo dostupniji može značiti nekome kome je preko potreban.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar