Simptomi manjka joda u organizmu

Jod se nekada koristio za lečenje i prevenciju mnogih bolesti. Upravo zbog zdravlja, važno je podsetiti na značaj joda za ljudski organizam.
Simptomi manjka joda u organizmu
Foto: Pixabay
Jod se nalazi u svakom organu i odgovoran je za većinu procesa u ljudskom telu. Opšte je poznata njegova uloga u radu štitaste žlezde i da bez njega ona ne može da funkcioniše. Nepravilnim radom štitaste žlezde dolazi do disfunkcije u celom organizmu. Da bi proizvodila hormone koji regulišu metabolizam i upravljaju rastom i razvojem, štitastoj žlezdi je potreban jod i to u dovoljnoj količini.
 
Ono što je manje poznato je da uloga joda počinje još u embrionalnom razvoju. U tom periodu on utiče na razvoj mozga pa njegov nedostatak može izazvati ozbiljne fizičke i mentalne posledice. 
 
Telo šalje signale kada mu manjka joda i to je važno znati prepoznati. Neki od signala su suva koža, slaba i lomljiva kosa, loša koncentracija i pamćenje, nedostatak energije, umor i depresija. Sve se to može sprečiti redovnim unosom joda. 
 
Ljudsko telo ne može da zadrži ni stvori jod, on se mora svakodnevno unositi hranom i vodom. Dnevne potrebe joda, prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, iznose od 150 do 300 mikrograma u zavisnosti od uzrasta. U Srbiji od 1953. uvedeno je obavezno jodiranje soli kao način borbe protiv bolesti. Hrana sadrži vrlo malo prirodno prisutnog joda a budući da so nije zdrava u većim količinama, treba se okrenuti drugim, zdravijim izvorima. To su morska riba i alge, beli luk, spanać, tikvice...
 
Ono što je jako važno jeste da se jod najbolje apsorbuje kroz tečnost tj. vodu a mineralna voda Minaqua sadrži upravo takav, prirodno rastvoren jod. Jedina je voda na ovim prostorima sa ovakvim mineralnim sastavima. Još davne 1912. godine osvojila je velike zlatne medalje na sajmovima u Rimu, Parizu i Londonu, tada pod nazivom "Franc Jozefova voda".

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Batut: Ne držite dijetu na svoju ruku

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" apelovao je danas da se prolećne dijete ne sprovode "na svoju ruku", već pod nadzorom stručnjaka.