Strankinje hrle u Novi Sad i Beograd po novu vaginu

Sve više Srpkinja sužavanjem podmlađuje svoju vaginu, a ova intervencija je u našoj zemlji jeftinija nego bilo gde u svetu i upravo zbog toga žene iz inostranstva skoro svakodnevno dolaze u Beograd i Novi Sad.
Sve više Srpkinja sužavanjem podmlađuje svoju vaginu, a ova intervencija je u našoj zemlji jeftinija nego bilo gde u svetu i upravo zbog toga žene iz inostranstva skoro svakodnevno dolaze u Beograd i Novi Sad.

Kako intervencija kreiranja novog ženskog polnog organa kod nas košta svega 2.000 evra, Beograd je obavezna stanica i za muškarce koji menjaju pol, piše "24 sata".

"Genitalna estetska hirurgija postala je deo plastične hirurgije i stalno se širi". kaže dr Svetlana Janković Ražnatović, ginekolog u GAK "Narodni front".

Kako objašnjava, vaginoplastika je hirurška intervencija kreiranja ili sužavanja vagine, dok postoji i neovaginoplastika, kreiranje nove vagine, uglavnom kada je u pitanju hirurška promena pola.

"Hirurško sužavanje vagine mislim da nije neophodno i da je samo deo opšteg trenda da žene u svemu moraju biti savršene. U svakom slučaju, neophodna je dobra procena kome je i kada ta vrsta hirurške intervencije zaista potrebna. Pacijent mora uvek da ima na umu da svaka hirurška intervencija nosi sa sobom sve komplikacije vezane za zarastanje rane, krvarenje, stvaranje ožiljaka, moguće infekcije i slično", kaže dr Janković Ražnatović.

Ovu intervenciju ne pokriva zdravstveno osiguranje i njena cena u inostranstvu se kreće od 2.000 do 10.000 evra. Kod nas košta oko 2.000 evra i upravo zbog toga veliki broj muškaraca koji menjaju pol "po svoju vaginu" dolazi upravo u Beograd.

Postoji i metoda laserskog zatezanja vagine, za koju se najčešće odlučuju žene koje su se nedavno porodile. Ona je daleko jeftinija i zato i mnogo popularnija u Srbiji.

"Ta metoda se u svetu uspešno radi od 2007. godine, a odskora je dostupna i u Beogradu. Najčešće se javljaju žene koje nakon porođaja imaju osećaj težine ili vučenja u intimnom predelu. Ova metoda je odobrena i za lečenje vaginalne atrofije od strane FDA, tako da može pomoći i ženama u menopauzi, koje imaju različite simptome u vidu suvoće, svraba ili bolnih odnosa. Čak 40 odsto žena iznad 35 godina pati od nekog vida nelagode pri zadržavanju mokraće ili prilikom polnog odnosa, a najčešći razlog tome je rastezanje vagine, a glavni uzrok je porođajna trauma, te počinje nevoljno oticanje mokraće prilikom trčanja, hodanja, kašlja ili kijanja", kaže ginekolog.

Zbog toga se laserskim zracima stvara temperatura koja, između ostalog, utiče na stvaranje novog kolagena, pojačava prokrvljenost vaginalne sluzokože i utiče na stvaranje potpornog tkiva. "Efekti su vidljivi već nakon prvog tretmana, a u kombinaciji sa vežbama za jačanje mišića karličnog dna efekti su jos bolji i dugotrajniji", kaže dr Janković Ražnatović.

Iako od ovakvih problema pati gotovo trećina žena nakon porođaja, retke su one koje se požale ginekologu. "Najčešće o tome ne razgovaraju jer im je nelagodno i sramota ih je, a većina misli da će tegobe vremenom proći. Većina starijih pacijentkinja smatra da je nevoljno oticanje urina pri naporu "normalna" pojava vezana za neminovan proces starenja. Zbog ovakvog stava, tek samo jedna petina žena traži pomoć, jer im je narušena polnost, partnerski odnosi i sam kvalitet zivota", kaže ginekolog.

Laserska vaginoplastika je neinvanzivna, nema krvarenja i šavova, a nakon ove intervencije nije potrebno korišćenje nikakvih lekova. Cena se u inostranstvu kreće od 500 do 1.000 evra po tretmanu (najčešće se preporučuju od jednog do tri tretmana), a u Beogradu ovo košta svega 200 evra. "Obzirom na cenu i kvalitet usluge, sve više žena iz okolnih zemalja dolazi na terapiju. Naročito žene iz Italije, Bosne i Republike Srpske", kaže dr Janković Ražnatović.

Da Beograd nije jedina stanica onima koji su u potrazi za jeftinim zahvatima u intimnoj regiji, svedoči i primer novosadskog plastičnog hirurga Dimitrija E. Panfilova koji godišnje ima nekoliko desetina plastičnih korekcija vagine. "U poslednjih sedam godina situacija se promenila, nekada je bilo 80 odsto domaćih, a 20 odsto stranih pacijentkinja, a sada je bukvalno obratno. Najviše dolaze iz Austrije, Nemačke i skandinavskih zemalja. Ukupno od svih operacija oko pet odsto godišnje su vaginoplastika", kaže Panfilov.

On dodaje da tu ima i naših žena koje žive napolju, ali i strankinja kojima se više isplati da daju 1.200 evra za vaginoplastiku u Novom Sadu i uživaju u Petrovaradinskoj tvrđavi i Dunavu, nego da daju 6.000 evra u Bonu ili 10.000 dolara u Australiji. U klinici ovog hirurga i dalje su najpopularnije korekcije nosa, zatim dojki, a na trećem mestu je faloplastika.

U Srbiji je sve popularnija i himenoplastika, ili jednostavnije rečeno - vraćanje nevinosti. "Ova intervencija se radi kada ne postoji prirodni otvor za oticanje menstrualne krvi i tada se radi na uput. Međutim, druga vrsta je kod žena kod kojih se očekuje da stupe nevine u brak. Različite su moralne i etičke dileme ove intervencije. U Srbiji i zemljama u okruženju još postoje etničke grupe kod kojih je presudna nevinost pre stupanja u brak", kaže dr Janković Ražnatović.

Cena himenoplastike u Srbiji je ista kao i u zemljama u regionu - od 500 do 1.000 evra.

  • mila

    13.12.2017 14:14
    Ne radi se samo da bi se zadovoljio muskarac. I briga velika da li je on zadovoljan. Radi se i u slucajevima velikih zdravstvenih problema, pogotovo u klimaksu.
  • 29.07.2015 16:13
    E zene ,zene , zene ...da li ste normalne ??? Imate li pametnije nesto u zivotu , sem razmisljanja I zadovoljavanja, ugrozavanja svog zivota zarad muskarca ? Lujke I nista vise. A , ako je stvarno neko bolestan , imate psihijatre .
  • 29.07.2015 13:51
    samo kad ne uzimaju od devica.Sve se spremaju da budu centar za zadvoljavanje tela.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija