Naučnici aktivirali najveće veštačko Sunce

Nemački naučnici aktivirali su postrojenje sa 149 reflektora, nazvano "najveće veštačko Sunce", za koje se nadaju da će pomoći u otkrivanju novih načina za pravljenje ekoloških goriva.
Postrojenje "Synlight", kod gradića Jiliha, ima ksenonske lampe, koje se obično koriste za simulaciju dnevnog svetla. Fokusirajući sve zrake na prostor površine 20 puta 20 centimetara, naučnici iz Nemačkog aerokosmičkog centra kažu da će moći da proizvedu solarnu radijaciju 10.000 puta jaču od prirodne za istu površinu. Stvaranje tolike vreline - temperature će ići i do 3.000 stepeni Celzijusa - ključno je za testiranje novih načina za proizvodnju vodonika, rekao je direktor Centra za solarna istraživanja Bernhard Hofšmit.
 
Mnogi smatraju vodonik gorivom budućnosti, jer ne zagađuje kada sagoreva, što znači i da ne bi doprinosio globalnom zagrevanju, ali pošto se sam vodonik ne može naći u prirodi, mora se napraviti cepanjem molekula vode, što zahteva veliki utrošak struje. Naučnici se nadaju da će moći da zaobiđu korak sa strujom, tako što će upotrebiti ogromne količine energije koja na Zemlju stiže putem sunčeve svetlosti. 
 
Hofšmit je rekao da je postrojenje napravljeno da bi eksperimente manjih laboratorija podiglo na viši nivo. Dodao je da kada naučnici budu savladali tehniku proizvodnje vodonika "Sinlajtovim" zrakom od 350 kilovata, postrojenje se može dodatno uvećati, za industrijske potrebe.
 
Krajnji cilj je da bude moguće koristiti pravu sunčevu svetlost umesto veštačke iz eksperimenta u Jilihu koji za četiri sata potroši onoliko struje koliko četvoročlano domaćinstvo za godinu dana. Hofšmit je priznao da i s vodonikom ima problema, na primer, da je veoma zapaljiv, ali u kombinaciji vodonika s ugljen-monoksidom iz obnovljivih izvora naučnici bi bili u stanju da naprave ekološki kerozin za avioindustriju.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija