Navodi se da su se demonstranti okupili u Targu Mureš, gradu u kojem živi puno etničkih Mađara, noseći ogromnu zastavu Sekelja, simbol mađarske manjine koja traži veće pravo na samoopredeljenje u Rumuniji.
AP navodi da su učesnici uzvikivali "Autonomija!" i predstavili peticiju kojom se traži "teritorijalna autonomija" za ovu etničku grupu, navodeći da ovaj zahtev "neće uticati na suverenitet Rumunije".
Agencija podseća da u Rumuniji, koja ima 19 miliona stanovnika, živi oko 1,2 miliona etničkih Madajara i da je Transilvanija bila deo Austrougarske monarhije do 1918, kada je data Rumuniji.
Navodi se da etnički Mađari imaju pravo na obrazovanje na maternjem jeziku, a u nekim delovima zemlje mogu da se na sudu obraćaju na mađarskom.
OGLASI RADNO MESTO! Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
Komentari 1
Marko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar