VIDEO: Međunarodne poternice za katalonskim zvaničnicima, neredi u Barseloni

Španski sudija je izdao evropske i medjunarodne naloge za hapšenje šest katalonskih vodja koji se zalažu za nezavisnost te španske pokrajine, medju kojima je i bivši predsednik vlade Karles Pućdemon.
Sudija Vrhovnog suda koji vodi slučaj pokušaja secesije Katalonije odlučio je da ponovo aktivira evropski nalog za hapšenje Pućdemona i još pet bivših ministara koji se nalaze u izgnanstvu u Belgiji. On je takodje izdao nalog za hapšenje Marte Rovire koja nije odgovorila na poziv sudije i koja se, prema španskim medijima, nalazi u Švajcarskoj.
 
Marta Rovira, generalna sekretarka Katalonske republikanske levice (ERC) najavila je juče da odlazi u izgnanstvo, nakon što je Vrhovni sud Španije optužio 13 separatističkih političara za pokušaj pobune, povodom proglašavanja nezavisnosti te pokrajine od Španije u oktobru. Španski sudovi su prošle godine od Brisela tražili da izruči Pućdemona ali su kasnije povukli taj zahtev.
 
Španska policija i demonstranti, koji su se okupili u znak protesta zbog naloga za hapšenje prokatalonskih političara optuženih za pobunu, sukobili su se u centru Barselone. Policija je, tokom nereda, upotrebila pendreke. Više od 20 osoba je povređeno.
 
Učesnici protesta su uzvikivali "Prekinimo represiju" i "Sloboda za političke zatvorenike" i palili fotografije španskog kralja Huana Karlossa.
 
Sukobi su izbili kada su grupe demonstranata pokušale da probiju policijske kordone. Policija je, tokom večeri, putem razglasa i društvenih mreža upozoravala učesnike protesta da ne probijaju kordone.
 
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Tramp: Kubanska vlada spremna za pad

Predsednik SAD Donald Tramp rekao je da Sjedinjene Države počinju da razgovaraju sa kubanskim liderima dok njegova administracija povećava pritisak na tu državu i prekida joj ključne isporuke nafte.

Broj žrtava požara u Kran Montani porastao na 41

Broj žrtava požara koji je u novogodišnjoj noći izbio u baru "Konstelasion" u mestu Kran Montana porastao je danas na 41, nakon što je 18-godišnji Švajcarac, lečen u bolnici u Cirihu, podlegao povredama.

U Ukrajini delimično obnovljeno snabdevanje strujom

Ukrajinsko ministarstvo energetike saopštilo je večeras da je delimično obnovljeno snabdevanje strujom u osnovnoj infrastrukturi u Kijevu, regionu glavnog grada i Dnjepropetrovskoj oblasti u centralno-istočnom delu.