Mini hladni rat zbog spomenika u Severnoj Karolini

Amerika i Rusija bile su saveznici u Drugom svetskom ratu kada je i stotine sovjetskih avijatičara obučavano u gradiću Elizabet Siti u okviru tajnog projekta, ali aktuelni pokušaji da se podigne spomenik njihovoj misiji izazvao je mini hladni rat u ovom malom gradu u Severnoj Karolini.
Rusko ministarstvo odbrane želi da podigne spomenik u bronzi visine skoro četiri metra i težine 25 tona u Elizabet Sitiju gde je realizovan "projekat Zebra", s kojeg je nedavno skinuta oznaka poverljivosti.
 
Spomenik, čiju izradu je Moskva spremna da plati, bio bi smešten u parku kod reke Peskvontenk.
 
Iako je prethodni saziv gradskog veća odobrio spomenik, aktuelni zvaničnici Elizabet Sitija odbili su da zbog međunarodnih tenzija na relaciji Vašington-Moskva, potpišu memorandum o razumevanju koji je trebalo da bude sledeći korak.
 
"Živimo u problematičnim vremenima i ljudi su veoma zabrinuti zbog mnogo stvari", rekla je članica gradskog veća Anita Hamer na sednici veća koje je sa pet prema tri odbilo memorandum.
 
Ona je rekla i da razume da je reč o odavanju počasti palim herojima Drugog svetskog rata, kao i da ima i Amerikanaca koji su se borili u Drugom svetskom ratu a koji su sahranjeni u Rusiji.
 
"Vremena su tada bila drugačija", dodaje ona.
 
Drugi član veća Džoni Volton upozorava da bi spomenik čak možda mogao da bude "Trojanski konj" i da bi Rusi mogli da stave nešto u njega što bi daljinskim putem moglo da ometa Internet ili električnu mrežu.
 
Pre nekoliko godina, kada je skinuta oznaka poverljivosti sa "projekta Zebra", otkriveno je da je u njemu obučavano 300 sovjetskih avijatičara čiji je zadatak bio da pronađu i bombarduju nemačke podmornice.
 
Tri Rusa, Ukrajinac i Kanađanin poginuli su jedne noći 1945. godine kada se njihov avion srušio u reku Peskvotenk. Njihova žrtva nije javno priznata a pogibija je bila decenijama zaboravljena.
 
Predlog komisije je da na spomeniku budu tri skulpture - sovjetskog, američkog i britanskog avijatačara.
 
Elizabet Siti osnovan je 1793. godine i danas ima oko 18.000 stanovnika.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet