Školske uniforme ukidaju razlike u finansijskom statusu dece?

Pojedine srednje, a sve češće i osnovne škole, u poslednje vreme donose pravilnike o oblačenju i ponašanju učenika, ali i nastavnika.
Pojedine srednje, a sve češće i osnovne škole, u poslednje vreme donose pravilnike o oblačenju i ponašanju učenika, ali i nastavnika.

 

Bez markirane odeće, upadljive šminke i visokih potpetica - ovako je izgledala generacija gimnazijalaca koja je školske klupe napusitila davne 1972. godine. Danas, više od četiri decenije kasnije, na desetine različitih školskih propisa kreiraju izgled novih generacija, koje kažu da uniforma nekada i nije bila loše rešenje.

"Ja smatram da bi trebalo da se uvedu uniforme zbog materijalnog stanja, primećuje se kad neko nosi drugačije stvari i to se dosta komentariše", smatra jedna učenica iz Beograda.

Učenici veruju i da se mnogi od njih ne bi složili sa uniformama, ali da možda ne bi bilo loše da se proba. "Bolje je da imamo uniforme, jer se onda ne bi videlo ko je kako obučen i zbog materijalnog stanja i svega", objašnjavaju anketirani učenici.

Da škola nije estrada, 2.500 učenika srednje Medicinske škole u Beogradu svakodnevno podseća pravilnik sa oglasne table. Šta je od odeće poželjno obući, kažu u ovoj školi, uglavnom se poštuje. Za izuzetke, opomene uglavnom usmene, dok strože kazne zbog dekoltea ili kratkih pantalona izostaju.

Direktorka srednje medicinske škole "Beograd" Nada Trifković kaže da joj se par puta desilo da je vratila učenice, jer su došle zaista neprimereno obučene, pogotovo u maju kada su završni ispiti i izlaze pred komisiju i odlaze u nastavnu bazu. Prema njenim rečima, nije baš dobro ni zbog njih, ni zbog nastavne institucije ni zbog budućeg poziva da se pojavljuju kao da su pošle na plažu.

"Jeste bilo puno pokušaja, bilo je tu šminke za večernji izlazak, a mi imamo nastavu u toku pre podneva, bilo je različitih pokušaja da se imitiraju estradne zvezde", kaže nastavnica pedijatrije Iljana Rakić.

Da za pravilnike oblačenja često nemaju podršku roditelja, potvrđuju oni koji sa decom rade svakog dana i dodaju kako tinejdžeri u želji da budu primećeni lako pređu granicu između pristojnog i provokativnog.

"Vrlo je važno da ti pravilnici budu adekvatno planirani, u smislu da ne budu previše restriktivni, represivni, negde da ostave neku fleksibilnost u granicama pristojnosti i negde da postoji podrška roditelja i saradnja", kaže školski psiholog Milja Krivokuća.

A i na drugim mestima uniforme će uskoro dobiti zeleno svetlo. Tako bi od Nove godine prema najavama i sudije mogle nositi toge, pa zato ne treba da iznenadi ukoliko i školstvo ponovo "uskoči" u uniforme.

  • @Zo Ran - Demo(a)gogija

    01.11.2015 19:11
    Da ti odgovorim na prva dva: kreirace ih i prodati sogor od sestre od tetke nekog ko je zaduzen za "tender". Ne brini se, vec se zna ko bi to bio. S obzirom da se time nece baviti krojac, niti neko ko nesto o tome zna, materijali ce biti nekvalitetno jeftino djubre, krojevi losi, a cena ogromna. Ne znam zasto bi posumnjao u ovo, kad smo svedoci ovakvog posla svakog dana, u svakom aspektu zivota. Verovatno je to i ideja iza ovog celog idiotskog projekta, jer stvarno ne mogu da verujem da neko sa prosecnom inteligencijom moze da pomisli da bi smanjio razliku izmedju bogate i siromasne dece uvodjenjem uniformi. Ni prividno ne bi.
  • 01.11.2015 18:53
    @Zo Ran - Demo(a)gogija
    A da se malo opismeniš?
  • zalosno

    01.11.2015 18:50
    Primitivan svet u nacinu oblacenja vidi samo nacin da pokaze koliko novaca ima, pa ako novce ima, time se razbacuje, a ako ih nema, onda tome zavidi. U oba slucaja ostaje primitivan i to je sve. Ljudima koji imaju nesto u glavi, pogotovo kad su mladi, spoljasnji izgled sluzi da se igraju sa svojom kreativnoscu, mastom, ispoljavaju svoju individualnost... Primitivcima ovakvo nesto, ocigledno i ne pada na pamet da moze da postoji. Otud su iz redova primitivnih, a siromasnih, odmah graknuli od srece na ideju da trpaju decu u jednolicne dzakove, kao da ce time malo da se priblize praznim parama za kojima zude. Ostavite decu da disu i uzivaju u bojama svoje mladosti!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Dačić: Vučić najviše izložen pretnjama

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najviše izložen pretnjama i da se nijedna od pretnji ne odbacuje kao lažna ili neozbiljna.

Kamioni čekaju pet sati na Batrovcima

Prema informacijama iz Uprave granične policije, putnička vozila čekaju na izlazima iz zemlje na dva prelaza, pola sata na Gradini i 35 minuta na prelazu Preševo.