Godišnje se oko 250.000 tona leševa životinja baci u reke i na njive

Oko 250.000 tona životinjskog otpada nastane godišnje u Srbiji, dok se samo oko 70.000 tona adekvatno preradi.

Višak životinjskog otpada završi na divljim deponijama, njivama i u rekama, zbog čega, kako za "Kurir" tvrdi doktor veterine Miroslav Stojšić, postoji opasnost po ljude da obole od trihinele, antraksa, pantljičare, ali i drugih zaraza, od kojih su neke opasne po život.

"Ako neko baci uginulu ili zaklanu životinju koja je imala trihinelu, onda ptice grabljivice pojedu to meso, koje potom za sat dva izluče putem izmeta. Tako učaurene larve trihine dospevaju u travu, detelinu, luk, salatu, koje zatim pojedu ljudi i tako se lako zaraze trihinom iako nisu jeli meso", objasnio je on i dodao da na ovaj način postoji opasnost i od antraksa, koji brzo može da izazove smrt, kao i svinjska bobica, koja ako je pojede čovek izaziva pantljičaru.

Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, životinjski otpad se uništava i prerađuje u standardizovanim kafilerijama, koje rade punim kapacitetom. Međutim, nije retkost da građani nailaze na leševe životinja na neadekvatnim javnim površinama, kao što su njive i reke.

Koliko je to opasno objašnjava Ivan Karić, predsednik Zelenih Srbije, koji ističe da se  životinjski otpad koji završi na divljim deponijama klasifikuje kao veoma opasan otpad.

"Najveći problem je nedostatak prostora za skladištenje životinjskog otpada, koji bi se tu razvrstavao i usmeravao dalje na tretman. Od ovog otpada dalje može da se proizvodi hrana za kućne ljubimce, biogas, biodizel, kompost, kao i hemijsko gvožđe", rekao je Karić.

Podsećamo, Ministarstvo poljoprivrede je u februaru prošle godine usvojilo izmenu i dopunu pravilnika koji reguliše postupanje sa sporednim proizvodima životinjskog porekla. Pravilnikom je ponovo dozvoljeno da se uginula stoka i životinjski otpad spaljuju i zakopavaju na stočnim grobljima i jamama. U Ministarstvu navode da su u planu dalja unapređenja spalionica.

Autor: Kurir

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dunja

    25.04.2016 13:13
    Prosle godine sam sa ocem isla na seosku deponiju da se resimo nekog otpada. Tamo smo videli,verovali ili ne... kravu! Krava je uginula u procesu teljenja. Krava i napola rodjeno tele su baceni na sred seoske deponije. Zaraza u najavi! Bilo je leto,40C les se naduo... smrad neopisiv. Interesantno je da smo slucaj prijavili jer je zivotinja imala "mindjusu" sa brojem i znalo se cija je. Domacin se nekoliko dana kasnije hvalio kako je kupio inspektora za nekoliko dzakova paprike. Sta da pricamo... Neka sirotinja se organizovala koja zivi tamo blizu... Zakopali su zivotinju da se spasu od smrada. Dzaba zakoni kad nema ko da sprovede.
  • Prijatno

    25.04.2016 10:30
    Mesna industrija Matijevi' ima licencu ya preradu ovakvog mesa. EU licencu.
  • zivan

    25.04.2016 09:40
    Neuredjenost upravljanja klaniccnim otpadom je jedan od slozzenijih i prirotetnih ekolosskih zadataka, ali ga Srbija decenijama odlazze i time stalno uvećava, u medjuvremenu izlazuci gradjane mogucim zarazama...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Picula: Srbija ne napreduje ka EU

Odlazak predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Moskvu dogodio se u trenutku kada se nije smeo dogoditi, izjavio je izvestilac Evropskog parlamenta za Zapadni Balkan i Srbiju Tonino Picula.