Drastičan porast broja "uzbunjivača"
U prošloj su godini tako sudovi primili 295 predmeta u kojima uzbunjivači traže zaštitu, a to je značajno povećanje u odnosu na period od sedam meseci 2015. godine, kada je Zakon počeo da se primenjuje i kada je bio 71 predmet. Istovremeno je sa 16 na 36 povećan broj primljenih predloga za određivanje privremenih mera po tom zakonu.
Državni sekretar u Ministarstvu pravde Radomir Ilić kaže da za sada možemo biti zadovoljni brojem prijava i brojem rešenih slučajeva pred sudovima. "Iako sam broj prijava u početku nije bio impozantan, sada je već počeo da raste. Milsim da je potrebno određeno vreme da bi se ljudi osmelili da prijavljuju nezakonitosti, kao i da se podigne svest o tome ko je uzbunjivač, šta treba da uradi, kako da zaštiti sebe i kako da prijavi korupciju", naveo je Ilić.
On je napomenuo da je od prvih 200 slučajeva u kojima su uzbunjivači tražili zaštitu pravosuđe rešilo oko 75 odsto i da već imamo prve pravosnažne presude. U onim slučajevima u kojima su prijavljene zloupotrebe ili neki vid korupcije, ti predmeti se procesuiraju u javnim tužilaštvima.
"Jedan broj prijava je podnet javnom tužilaštvu, bilo da su ih podneli sami uzbunjivači bilo drugi akteri iz postupka po Zakonu o zaštiti uzbunjivača", precizirao je Ilić. Kako kaže, Ministarstvo pravde će nastaviti da prati primenu zakona i u skladu sa tim preduzeće eventualno neke izmene zakona i organizovati nove obuke za sudije i tužioce.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar