Najgore u poslednjih nekoliko decenija, u Srbiji sve manje meda

Pčelari Pomoravskog i Šumadijskog okruga prošlu godinu ocenjuju "najlošijom za proizvodnju meda" u poslednjih nekoliko decenija.

U ovim okruzima ima oko 50.000 pčelinjih društava, a oni dodaju i da je i ova godina loša, "zbog hladnog vremena, kiše i izmrzavanja bagrema", koji je najvažnija pčelinja paša u ovom delu Srbije.

Pčelari sa stacioniranim pčelinjacima neće imati meda ni ove godine, a ni oni koji sele pčele na razne paše, neće baš "trljati bradu" od dobrog prinosa jer je gotvo svuda bilo i kiše i hladnog vremena u vreme cvetanja bagrema, ocenjuju pčelari Jagodine.

"Ovde, kada omane bagrem, omane paša", kažu oni i dodaju da ovdašnji pčelari pčele uglavnom sele na lipu.

Prošle godine, mnogi pčelari nisu ni vrcali med. Šteta je dvostruka, jer s jedne strane nisu imali meda za prodaju, a sa druge su morali i da kupuju šećer, neki i po nekoliko tona, kako bi prehranili pčele, rekli su članovi Društva pčelara "Pomoravlje" u Jagodini.

Loša sreća pčelare ovog dela Srbije prati od 2014. godine, od velikih poplava u Pomoravlju i Resavi, kada je izvoz meda, prema podacima Centra za EOI i Evropske integracije Regionalne privredne komore za Šumadiju i Pomoravlje, pao za 38 odsto.

Ovo nije samo problem u Šumadiji i Pomoravlju. Loša godina, ocenjuju u Savezu pčelarskih organizacija Srbije, je svuda za ukupno pčelarstvo Srbije, što će se odraziti i na izvoz, koji je proteklih godina bio znatno povećan u zemlje Evropske unije.

Oko 90 odsto meda Srbija izvozi u zemlje Evropske unije, najviše u Nemačku i Italiju.

  • Sv. Alek Velikousti

    21.05.2017 18:24
    nema brige
    Bice bolje za dve, najvise do dve i po godine.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija