Otkud dva Prajda u Beogradu?

Organizatori "Parade ponosa" najavili su okupljanje ovog vikenda u Beogradu, a istovremeno organizatori "Prajda 2017" podsećaju da je taj događaj u septembru.
U pitanju su dve odvojene manifestacije iza kojih stoje različiti organizatori, među kojima je i u prošlosti bilo trzavica.
 
Junski Prajd vikend u okviru kog će biti održana "Parada ponosa" organizuju udruženja Egal, Loud&Queer i Gej lezbejski info centar, koja su kritikovala organizatore "septembarskog Prajda" prošlih godina.
 
Oni tvrde da ta manifestacija nije inkluzivna, odnosno da se ne organizuje za dobrobit LGBT zajednice već za goste iz sveta politike, diplomatskog kora i ostale. Takođe, proteklih godina su se čule i optužbe da postoji lični interes organizatora "Prajda". Predstavnici udruženja su više puta navodili i da nisu dobili poziv da budu deo septembarskog Prajda, koji je održavan uz velike mere obezbeđenja, a prošle godine je privukao nekoliko stotina posetilaca.
 
Zato su ta udruženja navela da će Parada ponosa u subotu, 24. juna biti organizovana u formi protesta, da će biti jasno izneti zahtevi, "u svetlu povećanja stepena nasilja sa kojim je suočena LGBT zajednica".
 
Kako je saopšteno, organizatori šetnjom nastoje da ukažu da je LGBT pre svega rodno, manjinsko pitanje i da zastupaju i ravnopravnost žena i muškaraca, te da istovremeno i glasno istupaju protiv mizoginije i svih oblika kršenja ljudskih prava pripadnica i pripadnika osetljivih društvenih grupa. Kako je ranije najavljeno, manifestacija se održava kako bi se ukazalo na to da je LGBT zajednica i dalje marginalizovana i na meti nasilnika.
 
Na drugoj strani, direktor za Evropu međunarodne organizacije Civil Rights Defenders i jedan od organizatora "tradicionalnog Prajda" Goran Miletić, objavio je na Fejsbuku da je Prajd 2017 zakazan za 17. septembar, a da "Prajd vik" traje od 11. do 17. septembra.
 
"Svako ima pravo da pravi skup kakav želi i da skreće pažnju tako što će svoj skup nazvati Paradom ponosa. To nije lepo i moralno, ali je tako. Organizatorima svih skupova kojima je za cilj unapređivanje položaja svake diskriminisane zajednice želim sve najbolje. Svi mi biramo metode u koje verujemo, a Beograd Prajd se nikada neće zasnivati na napadima na one sa čijim se metodama i radom ne slažemo. Pridružite nam se u septembru", naveo je on na svom profilu.
  • -J-

    23.06.2017 14:30
    @Nemanja
    Ja jako dobro razumem! I nikoga ne vređam. Tek kada se stvari stave na svoje mesto onda će se ova tema rešiti kako treba i ničija prava neće biti ugrožena. Ovako ćemo imati samo negativne posledice koje će ispaštati tek narede generacije društva.
  • Од "Мргуда"

    23.06.2017 13:07
    Фобије
    "Фобије представљају посебан облик страха који се везује за одређене објекте, ситуације, места или активности.""Хомофобија" је један од пропагандних мотива ЛГБТ покрета, назив који каче свима који се не слажу са ЛГБТ идеологијом, а у циљу омаловажавања и дискредитације. Сам појам, што се види из дефиниције фобије, нема никакве везе са садржином коју ЛГБТ пропагандисти желе да представе - противници те идеологије се не боје ни ње ни ЛГБТ особа, већ се противе наметању идеологије као такве.То је само још један маркетиншки трик, као и застава дугиних боја, као и мит о 10% ЛГБТ особа (погледати последња истраживања Williams института UCLA) у односу на популацију - све је дакле маркетинг, и он пролази код просечно заинтересованих људи, са циљем не да убеде, него да учине људе равнодушним према свему што чине у јавности.Кључно је ко има користи од тога - НВО и лобији свакако, наши ЛГБТ суграђани у свакодневном животу - тешко, као што се по овом тексту и види...
    (Мргуд, 16. maj 2015 19:07)
  • Nemanja

    23.06.2017 09:45
    @-J-

    Ovo apsolutno jeste pitanje ljudskih prava, ali se u neku ruku slažem: to što ti to ne razumeš jeste pitanje TVOG psiho-duhovnog zdravlja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija