U 2016. godini BDP je iznosio 4,261 milijardu dinara, što je nominalno više za 5,4 odsto. Gledano po delatnostima, najveći realni rast ostvaren je u sektoru poljoprivrede, šumarstva i ribarstva od 8,1 procenat, dok u sektoru snabdevanja električnom energijom, gasom i parom rast iznosi 6,3 odsto.
Sa rashodne strane, najveći realni rast imali su izvoz i uvoz robe i usluga. Bruto investicije u osnovne fondove imali su rast od 5,1 odsto.
Upoređujući sa 2015. godinom, kada je realni rast iznosio 0,8, prošlogodišnji BDP zabeležio je rast od dva odsto. Međutim, on je i dalje ispod projektovanih tri odsto, na koji su i ekonomisti ranije ukazivali da je nerealan.
U izjavama zvaničnika, pa i predsednika države Aleksandra Vučića, moglo se čuti kako je Srbija prošle godine po privrednom rastu bila najbolja na Zapadnom Balkanu. To, prema podacima "World Economic Outlook-a", na šta je ukazivao i
Istinomer, nije tačno. Ispred nje su Kosovo koje je imalo najveći privredni rast (3,6%), Albanija (3,4) i Hrvatska (2,93). Iza Srbije su ostali Bosna i Hercegovina, Makedonija i Crna Gora.
Za ovu godinu ponovo je najavljeno da će BDP iznositi najmanje tri, a moguće i 3,5 odsto. Međutim, taj optimizam se dovodi u pitanje, jer je u prvom kvartalu rast iznosio 1,2 odsto, a u drugom 1,3 odsto.
U prvom kvartalu, kako je ranije pisao
Danas, upoređujući zemlje bivše Jugoslavije, Srbija je bila među lošijima po privrednom rastu. Među lošijima je bila Bosna i Hercegovina sa 2,7 odsto rasta BDP-a u prvom kvartalu, ali i to je bilo duplo više od Srbije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Mile
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar