Novi pravilnik o dečijim igralištima gotov do 25. maja
Novi Pravilnik o bezbednosti dečjih igrališta biće gotov do 25. maja, a za povredu deteta na tim mestima odgovornost će ubuduće snositi vlasnik igrališta, što su najčešće lokalne samouprave.
Foto: 021
U Srbiji trenutno ne postoji propis kojim se detaljno definiše kakva oprema na igralištima za decu mora da postoji, kaže za Tanjug pomoćnik ministra privrede Aleksandar Starčević, i dodaje da je ta oblast do sada bila regulisana Zakonom o bezbednosti proizvoda. Zato je, navodi Starčević, ovim pravilnikom tačno određeno mesto gde mogu da se nalaze dečija igrališta, sadržaj informativne table na ulazu, vegetacija, odnosno biljke koje se nalaze na njima, ali i eventualno postavljanje ograda ukoliko se radi o zonama u blizini saobraćajnica.
"Novi Pravilnik o dečjim igralištima ovu oblast potpuno uređuje, a to znači da će nova igrališta biti u skladu sa najvišim evropskim standardima", ističe Starčević.
Kada Pravilnik bude usvojen, što se očekuje u junu, a nakon javnih rasprava koje će se održati od 10. do 25. maja u Zrenjaninu, Kragujevcu, Užicu i Beogradu, oprema na igralištima moraće da bude od prirodnih materijala u kombinaciji sa plastikom, a sprave za igru neće smeti da budu više od tri metra.
Nova pravila podjednako važe i za igrališta koja su već u upotrebi, naglašava Starčević. Ona će, dodaje on, biti preuređena po novim standardima, a predviđen je prelazni period od dve do pet godina da se ona modernizuju.
Starčević ukazuje da su udruženja roditelja najviše sugerisala Ministarstvu privrede da je jedan od najvećih problema na igralištima to što je teško utvrditi ko je odgovoran ukoliko se dete povredi.
"Odgovornost za povredu deteta od sada će snositi isključivo vlasnik igrališta", podvlači Starčević.
Nakon što ovaj dokument i zvanično stupi na snagu, u ministarstvu najavljuju da će posebnim dokumentima biti regulisana i bezbednost u dečjim igraonicama, zabavnim parkovima i sportskim igralištima na otvorenom.
"Nismo hteli da to sve regulišemo jednim sveobuhvatnim pravilnikom, već ćemo svaku od tih oblasti regulisati posebno. Procene su da nam je potrebno šest meseci od formiranja radne grupe do novog pravilnika", zaključuje Starčević.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Da li ste neopredeljeni glasač?
23.08.2026.•
14
Neopredeljeni birači se sve češće pominju kao mogući jezičak na vagi na predstojećim izborima.
Eparhija šabačka: Otkazati Prajd karavan u Loznici i Šapcu, taj događaj je nepotreban
23.08.2026.•
4
Eparhija šabačka zatražila je od udruženja "Da se zna" da otkaže Prajd karavan koji je najavljen za sledeću nedelju u Šapcu i Loznici uz tvrdnju da bi ti skupovi mogli da dovedu do nepotrebnih podela, napetosti i sukoba.
Macut: Važno mi je da iza ove vlade ostanu konkretni rezultati, a ne moje ime
23.08.2026.•
11
Premijer Srbije Đuro Macut rekao je da mu je važno da iza rada Vlade Srbije ostanu konkretni rezultati, a ne njegovo ime.
Jedna Beograđanka ostala bez 70.000, druga bez 20.000 evra: I Novosađani bili upozoreni na ovu vrstu prevare
23.08.2026.•
4
Ministarstvo unutrašnjih poslova ponovo je upozorilo građane na sve učestalije telefonske prevare u kojima se počinioci predstavljaju kao lekari i saopštavaju da je njihov član porodice doživeo saobraćajnu nezgodu.
Dačić: Odluku o traženju pomoći u gašenju požara ne donosimo ni Vučić, ni ja, već Sektor za vanredne situacije
23.08.2026.•
31
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da odluku o traženju pomoći za gašenje požara ne donosi ni predsednik države, niti predsednik Vlade, već se to radi na predlog Sektora za vanredne situacije.
SPS samostalno izlazi na izbore: Zašto?
23.08.2026.•
12
Ivica Dačić najavio je da će Socijalistička partija Srbije na sledećim izborima izaći samostalno - kao i svaki put od 2012. godine naovamo.
Decenija od uvođenja profesionalnih upravnika u zgrade: "Ne može upravljanje da bude 200 do 300 dinara"
23.08.2026.•
44
Zakon o stanovanju i održavanju zgrada u Srbiji primenjuje se već skoro 10 godina i, umesto predsednika kućnog saveta, doneo nam je profesionalnog upravnika zgrade.
Protest "Eko buna" danas na Ušću: "Protiv svih onih koji naše sutra prodaju za lični profit"
23.08.2026.•
0
Studenti u blokadi i Zborovi Novog Beograda održaće danas, 23. avgusta protest "Eko buna" na kome, kako su naveli, žele da podignu glas protiv "svih onih koji naše sutra prodaju za lični profit".
VIDEO: Ostaci "Savskog Titanika" zbog niskog vodostaja izronili između Sremske Mitrovice i Šapca
23.08.2026.•
4
"Slovenac" - parobrod koji na dnu reke od kraja Drugog svetskog rata, zbog niskog vodostaja izronio je iz Save između Sremske Mitrovice i Šapca, kod sela Ševarice i Šašinci.
Vučić: Neće biti lustracije prema aktuelnoj vlasti
23.08.2026.•
51
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da neće biti lustracije prema aktuelnoj vlasti, "jer narod odlučuje, a ne oni spolja".
VJT traži identifikovanje osoba koje šire lažne vesti o požaru u Deliblatskoj peščari
22.08.2026.•
7
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je da će izdati nalog za identifikaciju i procesuiranje osoba koje na društvenim mrežama šire lažne vesti o požaru u Deliblatskoj peščari.
Neke opcije već jasne, druge maglovite: Ko bi mogao da se nađe na glasačkom listiću na predstojećim izborima?
22.08.2026.•
4
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će vanredni parlamentarni izbori biti održani 18. ili 25. oktobra, dok će tačan datum biti poznat u narednim danima.
VIDEO Brnabić: Dok Vučić bude premijer da promenimo Ustav, pa da se vrati da bude predsednik
22.08.2026.•
35
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić iznela je ideju da se Ustav Srbije promeni kako bi se Aleksandru Vučiću omogućilo da se ponovo kandiduje za predsednika Republike.
Automobili na Batrovcima čekaju dva sata, na Hogrošu i Preševu gužve za autobuse
22.08.2026.•
0
Putnički automobili čekaju dva sata za izlaz iz Srbije na graničnom prelazu Batrovci.
Katastar uvodi mejl "Direktno direktoru" za pritužbe građana
22.08.2026.•
5
Republički geodetski zavod uspostavlja novi kanal komunikacije "Direktno direktoru".
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar