Srpske firme počele da tuže Hrvatsku Komitetu UN

Prva srpska firma koja je zatražila zaštitu od diskriminacije u Hrvatskoj pred komitetom UN za ljudska prava u Ženevi jeste nekadašnji zrenjaninski mesni gigant BEK.
Srpske firme počele da tuže Hrvatsku Komitetu UN
Foto: Pixabay
BEK-u je, kako za "Novosti" kaže pravni zastupnik Zoran Ristić, Hrvatska oduzela svojinu koju je kupio 1958. i na kojoj je bio upisan u zemljišnim knjigama. Imovina im je oduzeta 1992. i danas je koristi druga firma, ali se vodi na Hrvatsku. BEK je izgubio spor pred hrvatskim pravosuđem, a povod za tužbu je, kako kaže Ristić, to što Hrvatska tretira građane i firme kao podanike prvog i drugog reda.
 
Kako pišu "Novosti", za BEK-om će se povesti i druga srpska preduzeća koja su izgubila sporove oko oduzete imovine. Ona više neće tražiti pravdu pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu, pred kojim su već izgubili dva spora, jer je Sud utvrdio da ovo pitanje treba da se reši bilateralnim ugovorom Srbije i Hrvatske, koji bi precizirao primenu aneksa G Sporazuma o sukcesiji. Srbija je ponudila Hrvatskoj ovakav sporazum pre 11 godina, ali se Zagreb već duže od decenije ne izjašnjava.
 
Udruženje "Oduzeta imovina" predložiće zato Vladi Srbije novi bilateralni sporazum sa Hrvatskom za sprovođenje aneksa G, za koji kažu da ima više šansi da ga ova zemlja prihvati. Prema rečima predsednika udruženja Zorana Ristića, njihov predlog podrazumeva vraćanje imovine koja se danas vodi na Hrvatsku, a o odšteti bi se kasnije razgovaralo.
 
Predlog takođe predviđa i arbitra. Hrvatskoj bi se takođe dao rok da se izjasni o sporazumu, pa ako se ne izjasni ili ga odbije, tražiće se formiranje međuresorske grupe od uglednih stručnjaka iz bivše Jugoslavije. Ako se i to odbije, stvoreni su uslovi za pokretanje arbitraže u Hagu.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija